Internațional

Donald Trump, atac la Europa: „Nu le place când o spun, dar ar trebui să facă ceva înainte să fie prea târziu”

Președintele american Donald Trump a declarat marți că Europa trebuie să acționeze împotriva „imigrației scăpate de sub control” și asta „înainte să fie prea târziu”, transmite AFP, citată de Agerpres.

„După cum poate vedea acum întreaga lume, imigrația scăpată de sub control duce la haos, disfuncționalități și dezordine. Și știți ce? Acesta este cazul și în Europa. Asta se întâmplă în multe țări din Europa”, a declarat Trump, în timpul unui discurs la o bază militară, referindu-se la ciocnirile de la Los Angeles dintre forțele de ordine și manifestanții care se opun politicii președintelui american de expulzări forțate.

„Nu le place când spun asta, dar o spun sus și tare. Ar trebui să facă ceva înainte să fie prea târziu”, a adăugat Donald Trump.

Casa Albă prezintă acum lupta împotriva imigrației ilegale ca pe o problemă de „civilizație”, o retorică care îi îngrijorează pe apărătorii drepturilor civile și pe activiștii antirasism.

Vicepreședintele american J.D. Vance a atacat deja virulent țările europene într-un discurs care a provocat șoc la Conferința despre Securitate de la München în februarie, considerând că nu există o problemă „mai urgentă” decât imigrația ilegală pe continent.

Los Angeles a fost scena unor zile de revoltă publică de când administrația Trump a lansat o serie de raiduri împotriva imigranților vinerea trecută. Sute de soldați din trupele Marinei americane au ajuns în Los Angeles marți, la ordinul lui Donald Trump, care a mobilizat și 4.000 de soldați din Garda Națională pentru a reprima protestele.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button