Înmormântare cu scandal. Participanţii la înmormântarea unui bărbat cu COVID, în Teleorman, dispersaţi de luptători SEAS

Potrivit IPJ Teleorman, poliţiştii din Roşiorii de Vede au intervenit miercuri după-amiaza la o locuinţă din localitate, unde au observat mai multe autoturisme.
În urma verificărilor, poliţiştii au stabilit că mai multe persoane participau la înmormântarea unui bărbat în vârstă de 49 de ani, care a fost diagnosticat în urmă cu aproximativ 3 săptămâni cu Covid-19 şi care a fost internat iniţial la spitalul din localitate, iar în urma complicaţiilor a fost transferat la un spital din Ilfov, unde a decedat.
Autorităţile locale nu au fost anunţate cu privire la decesul persoanei respective, susţin poliţiştii.
„Conform procedurii, persoana decedată urma să fie transportată direct la cimitir, acest lucru nefiind respectat, iar maşina a oprit la locuinţa decedatului”, a transmis Poliţia Teleorman.
Poliţiştii, împreună cu luptători SAS şi cu jandarmii au reuşit dispersarea cu rapiditate a oamenilor, iar maşina mortuară a fost escortă de poliţie până la cimitir.
Poliţiştii fac verificări pentru identificarea tuturor persoanelor participante şi au întocmit trei dosare penale pentru săvârşirea infracţiunilor de „zădărnicirea combaterii bolilor”.
Sursa: Mediafax
- Ministerul rus de externe l-a convocat pe ambasadorul român la MoscovaMinisterul rus de externe l-a convocat pe ambasadorul român la Moscova, Cristian Istrate, potrivit agenției de presă ruse Interfax. „Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei l-a convocat pe ambasadorul României, căruia îi vor fi comunicate măsurile de retorsiune ca urmare a închiderii Consulatului General al Rusiei din Constanța”, potrivit unei postări pe contul de Telegram al …
- Bogdan Hossu (Cartel Alfa): Guvernul Bolojan trebuie anchetat pentru subminarea economiei naționale
„Președintele Cartel Alfa, Bogdan Hossu, consideră că Guvernul Bolojan trebuie anchetat pentru subminarea economiei naționale, iar, într-un eventual proces, patronatele din România ar putea aduce extrem de multe dovezi în acest sens. De la închiderea termocentralelor pe cărbune, liberalizarea prețurilor gazelor, majorarea TVA-ului, blocarea rafinăriei care producea 21% din cantitatea necesară de motorină, până la … - Toma: „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi» pentru Simion”
Primarul PSD al Buzăului, Constantin Toma, a susținut miercuri într-un interviu la Recorder că, la alegerile prezidențiale din 2024, liderii PSD au cerut organizațiilor partidului să direcționeze în primul tur voturi către George Simion, pentru ca liderul AUR să intre în turul doi cu Marcel Ciolacu. Toma afirmă că sociologul Marius Pieleanu a venit cu această idee … - Schema prin care zeci de primării au plătit milioane de euro pentru ONG-ul care a eutanasiat cei mai mulți câini din țară
55 de primării din țară au plătit însumat milioane de euro către ONG-ul Aspa Ivets, care deține adăpostul pentru câini din județul Giurgiu, ONG-ul care a eutanasiat, pe bani publici, între 2023 și 2025, cei mai mulți câini, dintre adăposturile private și publice din țară. S-a evitat sistemul de achiziții publice, iar plățile s-au făcut … - În miez de noapte, Nicușor Dan a ieșit la o baie de mulțime pe străzile din Cluj, după vizita neanunțată
Preşedintele Nicuşor Dan, care se afla în drum spre Polonia unde merge la Summitul Flancului Estic, s-a oprit miercuri seară la Cluj-Napoca, ca să participe la o cină cu organizatorii „Techsylvania”. Ulterior, spre miezul nopții, șeful statului a ieșit în centrul Clujului, unde a făcut fotografii și videouri alături de oamenii întâlniți pe străzile municipiului. …



