Daniel Tudorache prezintă dovada că Nicușor Dan și Clotilde Armand mint: Băneasă și Herestrău devin neconstruibile prin PUZ

Daniel Tudorache, primarul sectorului 1, reacționează la afirmațiile făcute de către Nicușor Dan și Clotilde Armand, cei doi din urmă, în plină campanie electorală, unul pentru primăria generală și celălalt pentru primăria sectorului 1, afirmând că se încearcă printr-un PUZ modificator transformarea pădurii Băneasa și a parcului Herestrău astfel încât acestea să devină construibile.
Cu toate acestea, primarul prezintă presei din România planșele ce au fost depuse și pe baza căruia s-a obținut avizul de mediu iar acestea prevăd transformarea celor două obiective în unele în care nu poți deloc construi.
- Cristian Socol, economistul de curte al PSD, transformă slugărnicia în patriotism electoral
- Cristina Dumitrescu (AUR): „600.000 de români din Ucraina, tratați ca cetățeni de mâna a doua”
- Simion avertizează: Avem motive de îngrijorare. Sistemul se folosește de procurori pentru a înăbuși votul românilor
Conform planșei prezentate, pădurea Băneasa este încadrată în zona V1Ex, păduri și plantații forestiere în extravilan, ori această zonă nu poate fi construită niciodată.
De altfel ideea construirii de blocuri cu peste zece etaje este una utopică deoarece aeroporturile Băneasa și Otopeni impun restricții de înălțime pe toată zona.
În ceea ce priveşte Parcul Herăstrău, primarul Sectorului 1 Daniel Tudorache a precizat că acesta este zonă protejată aflată în administrarea Primăriei Capitalei, adică ea nu se află în administrarea sau în responsabilitatea primăriei sectorului 1 ci a celei generale condusă de Gabriela Firea.
- O nouă controversă politico-diplomatică a izbucnit după ce România a fost invitată să se alăture inițiativei lansate de președintele SUA, Donald Trump, intitulată „Consiliul pentru Pace” (numit și „Board of Peace” în presa internațională). Accesul la un loc permanent ar presupune o contribuție de cel puțin 1 miliard de dolari. Analiștii descriu propunerea drept un … Articolul Retrograzii de la București vor să plătim 1 miliard de dolari lui Donald Trump într-un consiliu de pace alături de Rusia apare prima dată în 60m.ro.
- Vremurile în care Uniunea Europeană tolera șantajul de peste ocean sau sabotajul din interior au apus. În fața imprevizibilității lui Donald Trump și a agresiunii constante a Rusiei, liderii europeni au decis activarea „Planului B”: o Europă suverană, militarizată și, cel mai important, curățată de elementele toxice care o subminează din interior. Această nouă arhitectură … Articolul UE va construi o nouă Europă, fără Trump și lacheii putiniști din România / Grindeanu și Simion, pe făraș apare prima dată în 60m.ro.
- În timp ce economia României gâfâie, iar fondurile europene reprezintă singura gură de oxigen reală pentru o țară aflată în criză, un tandem toxic lucrează febril la demolarea podurilor către Occident. Sorin Grindeanu, reprezentantul baronilor vechi din PSD, și George Simion, vocea stridentă a populismului AUR, au devenit, prin acțiune și omisiune, principalii actori ai … Articolul Grindeanu și Simion, politicienii corupți care blochează ieșirea României din criză și atacă furibund UE apare prima dată în 60m.ro.
- Politicienii corupți care blochează eliminarea pensiilor speciale – În timp ce România fierbe sub presiunea inechităților sociale, iar milioane de pensionari își drămuiesc veniturile de la o lună la alta, în spatele ușilor capitonate ale puterii se joacă o piesă de teatru grotescă. Subiectul? Eterna și fascinanta „eliminare” a pensiilor speciale. Actorii? O alianță toxică … Articolul Hubert Thuma, baronul de Ilfov, frate de mână cu Simion și Grindeanu apare prima dată în 60m.ro.
- O liniște suspectă s-a așternut peste Palatul Victoria, dar în spatele ușilor închise, cuțitele se ascut zgomotos. Surse din culisele puterii indică formarea unei alianțe toxice, o „monstruoasă coaliție” de rit nou, care sfidează orice logică ideologică, fiind cimentată doar de setea de putere și de mirosul banilor publici. Protagoniștii acestui scenariu de coșmar? Pe … Articolul Gruparea Thuma – Rolex Bogdan vor să dărâme guvernul la braț cu gruparea Ciordis din PSD apare prima dată în 60m.ro.