UE nu-l recunoaşte pe Lukaşenko drept președinte al Belarusului şi pregăteşte sancţiuni, a anunțat șeful diplomației europene

Uniunea Europeană nu-l recunoaşte pe Aleksandr Lukaşenko ca preşedinte al Belarusului şi se pregăteşte să impună importante sancţiuni responsabililor regimului din această ţară, a anunţat marţi şeful diplomaţiei europene, citat de France Presse.
„Considerăm că alegerile din 9 august sunt frauduloase şi nu-l recunoaştem pe Lukaşenko drept preşedinte legitim al Belarusului”, a declarat spaniolul Josep Borrell în timpul unei dezbateri în Parlamentul European în sesiune plenară la Bruxelles.
„Suntem în curs de adoptare a sancţiunilor vizând un număr semnificativ de responsabili pentru violenţe, represiune şi falsificarea rezultatelor alegerilor”, a adăugat el.
„Aceste sancţiuni ar trebui adoptate înaintea Consiliului European organizat pe 24 şi 25 septembrie la Bruxelles dacă vrem să menţinem credibilitatea europeană”, a precizat el. Decizia ar trebui luată în cadrul reuniunii miniştrilor de externe ai UE lunea viitoare la Bruxelles, menţionează AFP.
„Vrem o soluţie care să permită sancţiuni împotriva Turciei şi Belarusului în acelaşi ritm”, a subliniat el.
UE procedează de asemenea la o examinare a relaţiilor sale cu Belarus pentru a „identifica domeniile în care contactele ar trebui suspendate sau revizuite. Cele în care are interes să iniţieze şi chiar să intensifice contactele şi să sprijine poporul şi societatea civilă belarusă şi domeniile în care UE poate oferi asistenţă suplimentară dacă există o evoluţie către un nou Belarus democratic”, a adăugat spaniolul.
Josep Borrell a denunţat continuarea represiunii în Belarus unde „peste 7.500 de manifestanţi paşnici au fost arestaţi şi 500 de cazuri de tortură au fost înregistrate şi documentate”.
„Dacă situaţia continuă să se deterioreze, vor fi luate în considerare sancţiuni suplimentare (…). Cerem autorităţilor din Belarus să găsească o ieşire din criză punând capăt violenţei şi detenţiilor ilegale şi stabilind un dialog naţional incluziv”, iar UE este gata să „susţină orice iniţiativă credibilă” în această direcţie, a precizat şeful diplomaţiei europene.
„Noi alegeri sub supravegherea OSCE (Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa) ar fi cea mai bună soluţie, dar până acum nu am reuşit să luăm legătura cu autorităţile din Belarus la niciun nivel”, a deplâns el.
„Determinarea lui Lukaşenko de a rămâne la putere cu sprijinul aparent din ce în ce mai mare din partea Moscovei face ca toate acestea să fie dificile”, a conchis Borrell, a doua zi după o întâlnire între preşedintele Belarusului şi omologul rus Vladimir Putin.
Sursa: Agerpres
- Viorel Pașca, soția și copiii săi au fost reținuți în cazul azilelor din Bihor / Și coordonatoarea caselor, Delia Păcală, a fost reținută 24 de ore după audierile la DIICOT
Viorel-Teodor Pașca (55 de ani), liderul asociației „Dumbrava – Dumnezeu Poartă de Grijă”, a ajuns miercuri dimineață la sediul DIICOT – Structura Centrală pentru audieri, în urma unei operațiuni care vizează destructurarea unei rețele de exploatare a persoanelor vulnerabile. Comunicat oficial privind mobilizarea DIICOT în cazul Asociației „Dumbrava – Dumnezeu Poartă de Grijă”: „Urmare a comunicatului … - Tensiuni majore în PNL: Conducerea impusă de Ilie Bolojan, acuzată că subminează democrația internă și blochează guvernarea
Conflictul intern din Partidul Național Liberal atinge cote alarmante, transformându-se într-un război total după ce deciziile taberei controlate de Ilie Bolojan au fost blocate în instanță. În încercarea de a justifica vulnerabilitatea juridică a noii conduceri, secretarul general Robert Sighiartău a lansat atacuri dure la adresa contestatarilor, apelând la retorica conspiraționistă a „sistemului” pentru a … - Ciucu poate pleca în Portugalia. Prima vacanță cu „tinicheaua de coadă”
Primarul general, Ciprian Ciucu, poate pleca în Portugalia, după ce Tribunalul București i-a admis cererea de modificare a obligațiilor impuse prin controlul judiciar. Magistrații au desființat parțial măsura dispusă de DNA și au ridicat interdicția de a părăsi teritoriul României. Edilul a solicitat permisiunea de a lipsi din țară timp de zece zile, pentru a-și … - Criza politică se prelungește: Ilie Bolojan este indicat drept principalul responsabil pentru blocarea formării guvernului, din cauza „orgoliului” și a lipsei de flexibilitate.
Negocierile pentru formarea unui nou executiv bat pasul pe loc, iar principalul indicat ca responsabil pentru acest blocaj este liderul PNL, Ilie Bolojan. În timp ce țara se află fără un guvern cu puteri depline încă din 5 mai – moment în care cabinetul Bolojan a picat prin moțiune de cenzură – președintele liberalilor continuă … - Fostul ofițer DNA Marius Moise, achitat definitiv în dosarul în care era acuzat de luare de mită
Curtea de Apel București a menținut definitiv achitarea lui Marius Moise, fost ofițer de poliție judiciară în cadrul DNA, în dosarul în care era acuzat de luare de mită, folosirea de informații nedestinate publicității și favorizarea făptuitorului. Hotărârea, pronunțată marți, respinge apelul formulat de DNA împotriva soluției de achitare și este definitivă. Instanța a respins …




