Cum a câștigat o femeie de serviciu din greșeală alegerile locale dintr-o localitate din Rusia

În ultimii patru ani, Marina Udgodskaya a șters praful și a spălat cu mopul în birourile clădirii administrației locale din Povalikhino, o localitate rurală din Rusia.
Acum, femeia de serviciu în vârstă de 35 de ani șterge praful de pe scaunul șefului pentru a se așeza pe el, după ce a câștigat alegerile de la începutul lunii, la care a participat doar pentru ca fostul șef să fie ales din nou. Pentru că nimeni din sat nu s-a înscris pentru a fi contracandidatul lui Nikolai Loktev, care reprezintă partidul pro-Kremlin Rusia Unită, chiar el a convins-o pe doamna Udgodskaya să își depună candidatura și să fie „rivala” lui, pentru a asigura cerința minimă de doi candidați, așa cum spune legea, potrivit BBC.
Acesta, însă, nu s-a gândit nici măcar o secundă că femeia îl va înving.
„A fost uluită”
„Nikolai Loktev a crezut că nimeni nu o va vota și el va rămâne în funcție. Dar oamenii s-au săturat și au ieșit la vot și au ales-o pe Marina Udgodskaya”, a declarat pentru BBC un membru al comisiei electorale locale.
„El a fost uimit și ea a fost uluită!”, a mai spus o femeie din localitate, care nu a vrut să-și dezvăluie identitatea. Ea a mai spus că l-a auzit personal pe Loktev cerându-i femeii de serviciu să conteste rezultatul.
Doamna Udgodskaya a fost asaltată telefoane după ce victoria ei surpriză a ajuns știre națională.
„Nu am făcut nimic”
Acum, femeia nu mai răspunde la telefon și încearcă să evite lumea până la sfârșitul acestei săptămâni, când va fi instalată oficial în funcție.
Dar, într-un interviu dat mai devreme, a apărut copleșită de victoria sei, descriindu-se drept o „falsă” candidată, care „nu era pregătită” pentru o promovare atât de uriașă.
„Nu credeam că oamenii mă vor vota”, a declarat ea pentru canalul de știri Telegram Podyom. „Nu am făcut nimic!”, a mai completat ea.
Chiar și așa, ea a câștigat aproape 62% din voturi, în timp ce șeful ei a obținut doar 34%. 30 de sate se află sub umbrela administrației pe care o va conduce de acum Marina Udgodskaya.
„Am făcut tot ce este necesar în această slujbă; nu există probleme în localitate”, a declarat primarul Loktev pentru BBC într-una din ultimele sale zile de mandat, în timp ce se chinuie să-și înțeleagă înfrângerea.
„În mod clar, oamenii doreau schimbarea”, a concluzionat Loktev, fost polițist în vârstă de 58 de ani.
Unii au sugerat că rezultatul a fost un protest împotriva partidului Rusia Unită a lui Loktev, care a căzut în sondaje în toată țara. În Kostroma, unde se află Povalikhino, partidul a câștigat doar 32% din voturi pentru parlamentul regional.
În Povalikhino, negustorul din sat insistă că acest rezultat a fost personal: Loktev pur și simplu nu mai arăta niciun interes față de responsabilitățile sale.
Sursa: Digi24
- Critici dure din societatea civilă la adresa Ioanei Ene Dogioiu: „Un atentat la autonomia instituției”
Mai multe organizații nonguvernamentale și nonprofit au lansat marți o scrisoare deschisă în care au avertizat că nominalizarea purtătoarei de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu, în Consiliul de Administrație al Radioului public ridică „probleme de compatibilitate și de independență instituțională”. În opinia ActiveWatch, propunerea de către Executiv a unui candidat „cu dublă funcție” la radioul de … - Cei 16 membri CSM încasează anual peste 9,4 milioane de lei. Cel mai bine plătit dintre ei câștigă de 16 ori salariul mediu
Veniturile celor 16 membri aleși ai Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) însumează anual 9.409.842 lei (aprox. 1,88 milioane euro), arată ultimele declarații de avere depuse în 2024. Cel mai bine plătit este judecătorul Daniel Grădinaru, cu peste 1 milion de lei anual, iar cea mai mică sumă o raportează procuroarea Emilia Ion, cu 393.069 lei/an. … - Scandal la MAI, în urma tăierilor lui Bolojan
După ultimele afirmații ale premierului Ilie Bolojan despre faptul că nimeni din sistemul bugetar nu va scăpa de tăieri și concedieri, discuțiile în interiorul structurilor din Ministerul Afacerilor Interne (MAI) s-au aprins și mai mult, iar mulți dintre angajați, care îndeplinesc condițiile pentru a ieși la pensie, se pregătesc să pună uniforma-n cui. Cu un deficit uriaș de … - Drulă, candidatul fără soluții pentru traficul din București: cere sancționarea automată a șoferilor
Cătălin Drulă își continuă campania cu aceleași promisiuni sterile și măsuri punitive, demonstrând încă o dată că nu are nicio soluție concretă pentru dezastrul rutier din Capitală. În loc să propună investiții serioase în infrastructură, fluidizarea intersecțiilor, modernizarea transportului public sau extinderea rețelei de metrou, liderul USR vine cu „marea strategie”: sancționare automată și camere … - Ninsori în Transilvania și Moldova / Stratul de zăpadă poate ajunge la 2–6 cm, izolat până la 10–12 cm
Meteorologii au emis marți o actualizare a prognozei pentru următoarele zile, anunțând temperaturi scăzute și precipitații mixte în mare parte din țară. În Transilvania și Moldova sunt așteptate ninsori, iar stratul de zăpadă va măsura între 2 și 6 centimetri, cu valori punctuale ce pot ajunge la 10–12 centimetri. În zonele montane, depunerile de zăpadă …