Sporuri de 40% pentru directorii DSP-urilor și de 30% pentru funcționari, în timpul stării de alertă

Guvernul intenționează să aloce, pe perioada stării de alertă,sporuri în valoare de 40% din salariul de bază directorilor executivi și directorilor executivi adjuncți ai direcțiilor de sănătate publică,potrivit unui proiect de OUG obținut de HotNews.
OUG prevede și sporuri de 30% din salariul de bază funcționarilor publici încadrați în serviciul de control în sănătate publică.
Guvernul își motivează decizia de a acorda aceste sporuri, în nota de fundamentare a proiectului de OUG, prin faptul că în perioada stării de alertă „se dispun noi activități pe care trebuie să le desfășoare direcțiile de sănătate publică în situații de risc epidemiologic și biologic, sens în care personalul direcțiilor de sănătate publică are instituite și alte obligații, printre care enumerăm asigurarea triajului epidemiologic din punctele de trecere a frontierei, monitorizarea persoanelor aflate în auto-izolare la domiciliu, a persoanelor aflate în carantină, recoltarea probelor în teren de la persoanele care corespund definiției de caz pentru testare COVID-19, activități în care sunt implicați inclusiv funcționari publici”, potrivit HotNews.ro.
Decizia Guvernului de a aloca sporuri de 40% conducerilor DSP-urilor și de 30% funcționarilor vine într-un moment în care scandalurile legate de ineficiența direcțiilor de sănătate publică în timpul epidemiei de COVID-19 se țin lanț.
- Dan Andronic: Ilie Bolojan și Siegfried Mureșan, împotriva României. Au cerut oprirea fondurilor europene, dezinformând liderii europeni privind criza politică
Culisele politicii dâmbovițene se mută la Bruxelles, într-un scandal diplomatic fără precedent care riscă să afecteze grav interesele financiare ale României. Potrivit unor informații din surse politice credibile, lideri marcanți ai Partidului Național Liberal (PNL), adică Ilie Bolojan și europarlamentarul Siegfried Mureșan, ar fi orchestrat o campanie de dezinformare în rândul oficialilor Uniunii Europene și al popularilor … - Cel mai violent atac la adresa lui Ilie Bolojan vine chiar din PNL, în timpul congresului: „Un farseur nepriceput, agresiv și încăpățânat. Omoară partidul”.
Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan îl critică dur pe Ilie Bolojan într-o postare pe Facebook în care îl numește ironic Mesia economic. Ținte sunt și oamenii promovați de acesta pe lista de vicepreședinți, Oana Gheorghiu și Dragoș Pâslaru. Bogdan face trimiteri chiar și la simbolul comunității LGBT. „Ar fi culmea ca azi, la Congres, colegii mei … - Dosarul Ciucu: Duminică de foc la DNA
Deși este duminică, procurorii Secției a II‑a a DNA au reluat audierile în dosarul de corupție care zguduie Primăria Capitalei. Surse judiciare confirmă pentru 60MMEDIAGROUP.RO că anchetatorii lucrează „fără pauză”, în contextul complexității cauzei și al numărului mare de persoane implicate. Dosarul instrumentat de DNA vizează presupuse fapte de corupție legate de servicii de publicitate … - Foarfeca bugetară lovește școala. Birocrația scapă din nou neatinsă
România a descoperit unde trebuie făcută marea economie bugetară: în educație. Nu în administrația locală umflată, nu în instituțiile unde se plimbă hârtii de la un birou la altul ca să pară că cineva muncește, nu în aparatul de cumetrii, sinecuri și posturi cu rol decorativ. Nu. Din școli. Datele analizate de Edupedu, pe baza … - Dictatură și sfidare în PNL: Gașca Bolojan blochează România pentru o mizerabilă împărțeală de scaune!
PNL se pregătește să-și tragă o nouă poză de familie. Frumos, disciplinat, cu moțiune unică, cu echipă aranjată, cu funcții împărțite și cu acel aer solemn al partidelor care confundă democrația internă cu o ședință de repartizare a scaunelor. Ilie Bolojan și-a depus candidatura la șefia PNL. Surpriză ”uriașă”: moțiunea lui este singura depusă. Asta nu …




