COVID-19 în rând cu lumea. La Iaşi, persoanele confirmate cu noul coronavirus stau la coadă în faţa spitalului pentru a fi evaluate

La rând la poarta spitalului. Aşa au ajuns să stea ieşenii confirmaţi cu infecţia cu noul coronavirus, pentru a fi luaţi în evidenţă, evaluaţi de către un medic şi, în funcţie de starea lor, fie trimişi acasă fie internaţi. Stăteau fie pe la poarta spitalului, fie pe borduri şi completau acte pe maşinile parcate în apropierea unităţii medicale.
Directorul DSP Iaşi, Vasile Cepoi îţi spune că sistemul nu mai face faţă, că reglementările spun clar că cei confirmaţi trebuie văzuţi de un medic infecţionist. Doar ieri la Iaşi au fost confirmate 206 de cazuri noi.
Vasile Cepoi, directorul DSP Iaşi, a declarat că „Normal că nu este normal. Asta este situaţia. Asta e incidenţa cazurilor, populaţia se comportă după cum bine aţi văzut, nerespectând regulile de protecţie, se întâmplă aceste lucruri. Sistemul atenţionează de multă vreme că nu poate să mai facă faţă, dacă populaţia continuă să se comporte astfel. Procedura normală ar fi să transformăm toate spitalele în spitale de boli infecţioase, ca să îi împrăştiem prin mai multe spitale, lucru care este imposibil. Virusul COVID nu a vindecat celelalte boli, trebuie trataţi şi ceilalţi pacienţi. Deocamdată reglementările sunt să fie văzuţi de medicul infecţionist, pentru că în mod normal ar trebui făcut şi un examen radiologic şi o serie de teste, de văzut în ce măsură poate fi izolat la domicliu, pentru că şi în situaţia în care pacientul este asimptomatic, el poate să aibă deja leziuni generate de infecţia COVID. Dar, ştiu că este deja în lucru un ordin al Ministrului Sănătăţii, care îi implică mai mult pe medicii de familie, care din păcate până în prezent au fost neglijaţi din acest punct de vedere.”
Sursa: Mediafax
- Exod de forță de muncă la Damen Mangalia: foști angajați pleacă în Occident
Împinși de rate, foștii angajați de la Damen Mangalia iau drumul străinătății. Plătiți și de patru ori mai bine pe șantierele din Occident, șomerii au început să plece. Ultimii 271 de angajații au intrat în perioada de preaviz care se va sfârși pe 15 iulie. Un adevărat exod la Damen Mangalia. Împinși de rate și … - Banii uitați în autospecială și dosarul care a dus la reținerea a patru polițiști. Ce se știe și ce ridică semne de întrebare
Un caz devenit viral după apariția informației că un agent de la Rutieră și-ar fi uitat o presupusă șpagă într-o mașină de serviciu a generat numeroase reacții și întrebări în rândul opiniei publice. Potrivit informațiilor obținute de 60MMEDIAGROUP.RO din rândul unor polițiști, situația ar fi pornit de la o sumă de bani găsită într-o autospecială … - Rețeaua din jurul șefului SMAp, generalul Gheorghiță Vlad, anchetat de DNA
Șeful Statului Major al Apărării (SMAp), generalul Gheorghiță Vlad, anchetat de DNA, pare să fie implicat în mai multe angajări suspecte din MApN, care ar fi fost girate de acesta. Rețeaua generalilor Anicescu – Șomordolea – Vlad În cazul studenților de la UNEFS (Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport) care au fost transferați la Academia Tehnică Militară (ATM) fără … - Un nou proces poate întârzia călătoria cu trenul în mai puțin de o oră între București și Bulgaria. Investiția de 2,1 miliarde de lei este blocată de contractul de consultanță tehnică
Una dintre cele mai importante licitații feroviare aflate în derulare în România, cea privind serviciile de consultanță și supervizare pentru modernizarea liniei de cale ferată București Nord – Jilava – Giurgiu Nord – Giurgiu Frontieră, continuă să genereze dispute juridice, deși Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a respins deja două contestații formulate de … - Topul financiar al partidelor: AUR a avut cele mai mari venituri, PSD cele mai mari pierderi, iar PNL cele mai mari datorii
În 2025, cele mai importante șase partide parlamentare analizate (PSD, AUR, PNL, USR, UDMR, POT) au avut venituri cumulate de 374,46 milioane lei, dar au cheltuit 443,37 milioane lei. Diferența arată un minus agregat de aproape 68,9 milioane lei. Datoriile totale raportate la finalul anului au ajuns la 178,93 milioane lei. PSD, PNL și AUR …




