Comisia Europeană aprobă o garanție guvernamentală de 19,3 milioane euro pentru Tarom

Executivul UE a aprobat garantarea de către guvernul României a unui credit de până la 94 milioane de lei (19,3 milioane de euro) pentru compania aeriană de stat Tarom. Această garanție intră sub incidența legislației privind ajutoarele de stat.
Măsura are drept obiectiv compensarea pierderilor provocate direct de pandemia de coronavirus și restricțiile de călătorie introduse de România și alte țări de destinație pentru a limita răspândirea coronavirusului în perioada 16 martie-30 iunie. Acestea au obligat Tarom să își anuleze majoritatea zborurilor programate, ceea ce i-a afectat puternic cifra de afaceri, notează Comisia Europeană.
Executivul comunitar a analizat măsura în temeiul legislației europene care permite Comisiei să aprobe măsurile de ajutor de stat acordate de statele membre pentru a despăgubi anumite întreprinderi sau anumite sectoare (sub formă de scheme) pentru daunele cauzate în mod direct de evenimente extraordinare. Comisia consideră că măsura adoptată de România va acoperi pagube care au legătură directă cu pandemia de coronavirus.
O firmă independentă de audit va verifica ca ajutorul să nu depășească pagubele suferite în perioada 16 martie-30 iunie.
Comisia consideră că măsura este proporțională, deoarece compensația nu depășește ceea ce este necesar pentru acoperirea daunelor, iar, dacă auditul constată că valoarea compensației a depășit dimensiunea pagubei, sprjinul acordat în plus va fi returnat. Din aceste motive, Comisia a ajuns la concluzia că măsura românească este în linie cu prevederile UE privind ajutoarele de stat.
În data de 20 august, Comisia Europeană a anunțat că a aprobat o garanție de credit în valoare de 62 de milioane euro, menită să despăgubească Blue Air pentru daunele suferite ca urmare a pandemiei de COVID-19.
Anterior, Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor (MTIC) a lansat în consultare publică un proiect de ordonanță de urgență care reglementează garantarea de către Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a două împrumuturi bancare care urmează să fie acordate operatorilor aerieni TAROM și Blue Air. „Pentru asigurarea respectării normelor europene în materia ajutoarelor de stat se prevede că acordarea ajutorului individual de stat se va face numai după obținerea autorizării din partea Comisiei Europene și în condițiile prevăzute în decizia forului european”, se încheie textul ordonanței de urgență publicate la începutul lunii august de Ministerul Transporturilor.
Sursa: Agerpres
- Centrul Capitalei, plin de zăpadă și bălți: Ciprian Ciucu nu are soluții, doar amenințări
În timp ce locuitorii capitalei se confruntă cu trotuare acoperite de zăpadă, bălți îngheţate şi drumuri impracticabile, primarul general al Bucureştiului, Ciprian Ciucu, pare să fi găsit o soluție unică de management: amenințările la adresa primarilor de sector, în loc să îşi asume răspunderea directă pentru haosul din stradă. „Vina e mereu a altcuiva” De … - Aproape 35% dintre studenții Universității București au abandonat cursurile
În România sunt 45 de universități de stat civile, șapte universități militare și 35 de universități particulare. Numărul studenților a scăzut constant în ultimii zece ani. În prezent, potrivit datelor de la Ministerul Educației, sunt aproximativ 550.000 de studenți, 88,7% în instituții de învățământ superior de stat și 11,3% în instituții de învățământ particular. „În … - Omul care l-a învins pe Donald Trump. Cine este Victor Schwartz, comerciantul de vinuri care a obținut în instanță anularea tarifelor
Un mic comerciant de vinuri a anulat tarifele impuse de Donald Trump. Bărbatul este prezentat de presă drept „cel care l-a învins pe cel mai puternic om din lume” și a reușit să elimine taxele vamale, ajunse la niveluri nemaiîntâlnite din 1930. „Așteptăm cu nerăbdare rambursarea de către guvern a acestor tarife percepute în mod … - Acoperișul unui saivan s-a prăbușit în Prahova din cauza zăpezii: 30 de oi și capre au murit
Acoperișul unui saivan s-a prăbușit sâmbătă seara sub greutatea zăpezii căzute. S-a întâmplat într-o localitate din Prahova, iar 30 de animale au murit. Potrivit ISU Prahova, incidentul a avut loc sâmbătă seara în satul Vadu Părului și a afectat un saivan de aproximativ 500 de metri pătrați. Pompierii au intervenit cu două autospeciale de stingere … - Elevii din Bucureşti se vor întoarce luni la cursuri după o săptămână de vacanță
Elevii din Bucureşti se vor întoarce luni la cursuri după o vacanţă de o săptămână. Vacanţa intermodulară poate fi stabilită de inspectoratele şcolare judeţene şi de Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti în oricare dintre săptămânile cuprinse în perioada 9 februarie – 1 martie. Următoarea vacanţă şcolară va începe pe 4 aprilie şi se va încheia …




