Clanurile interlope conduc partidele din Ilfov. Ciolacu cere dizolvarea doar de imagine

Marcel Ciolacu, președintele interimar al PSD, a afirmat că va propune dizolvarea organizației PSD Ilfov în ședința Comitetului Executiv Național al partidului de joi, 30 iulie. Decizia vine ca urmare a informațiilor apărute în presă precum că organizația ar fi fost acaparată de lideri ai lumii interlope.
„Voi propune în Comitetul Executiv dizolvarea acestei organizații, chiar dacă suntem în prag de alegeri. Sunt ferm convins că avem capacitatea de a face o echipă rapid acolo să fim pregătiți de alegeri. Este inadmisibil așa ceva. Am aflat și eu din presă. Nu am crezut așa ceva. Am avut o discuție cu președintele organizației acum aproximativ o lună. I-am spus că în echipa dânsului este o persoană asupra căreia sunt foarte multe bănuieli de implicări într-o anumită zonă care nu ne reprezintă și chiar i-am spus să ia măsurile necesare de a fi schimbat din funcția de secretar executiv. Nu am mai comunicat cu domnul președintele, o să comunic în cadrul partidului. Joi vom avea un CEx și voi propunere dizolvarea organizației”, a declarat Marcel Ciolacu la TVR 1.
Organizaţia PSD Ilfov pare să fi fost capturată de Clanul Sportivilor, reiese dintr-o investigaţie a jurnaliştilor de la RISE Project, care au publicat o înregistrare internă ce arată cum lumea interlopă foloseşte PSD-ul drept comandament central al unor combinaţii imobiliare de milioane de euro.
Vocea principală îi aparţine lui Florian Puiu, secretar executiv al PSD Ilfov, veteran din Clanul Sportivilor şi ambasador al mai multor sindicate interlope. Vocea secundară este a consilierului judeţean Alin Todireanu, exclus din PSD la sfârşitul lui iunie şi transferat la Pro România.
Potrivit sursei citate, discuţia a avut loc în toamnă, cu puţin timp înainte de alegerile prezidenţiale, pe strada Şoimului din Sectorul 5, la spălătoria auto a lui Florian Puiu. Miza discuţiei o constituiau terenurile din sudul Capitalei. Interlocutorul lui Puiu este consilierul judeţean Alin Todireanu, exclus din PSD împreună cu primarul Iacob şi trecut, între timp, la Pro România.
Joia trecută, pe 16 iulie, primarul din Popeşti-Leordeni, Petre Iacob, zis Pitre, a publicat pe Facebook o postare lungă, care începe astfel:
„A sosit momentul pentru clarificări: este adevărat! – PSD astăzi este condus în Ilfov de clanurile interlope ale Capitalei. Din disperarea de a nu pierde puterea din mână, oamenii politici din Partidul Social Democrat au acceptat pentru început interlopii în viaţa politică, oferindu-le susţinere în funcţii înalte, iar astăzi nu-i mai poţi deosebi unii de alţii, interlopii devenind oameni politici şi oamenii politici devenind interlopi (…)”.
Sursa: www.stiripesurse.ro
- Ilie Sărăcie și inflația care a îngropat România: milioane de români la limita supraviețuirii
România a fost țara în care cifrele au bătut rușinos realitatea din teren. Potrivit celor mai recente date ale Institutului Național de Statistică (INS), aproape 3,6 milioane de români trăiau în sărăcie, incapabili să-și acopere nevoile de bază – hrană, locuință, sănătate sau educație. În ciuda discursurilor triumfaliste ale guvernanților, inflația galopantă a măcinat orice … - Ludovic Orban spune ce urmărește AUR dacă îl propune pe Călin Georgescu premier. „Sunt convinși că n-are nicio șansă”
Fostul consilier prezidențial și premier Ludovic Orban a declarat, la Digi24, că dacă AUR l-ar propune premier pe fostul candidat la prezidențiale Călin Georgescu, în eventualitatea în care partidul ajunge la guvernare, mișcarea ar reprezenta de fapt „marketing electoral”. „PSD, dacă a dat jos guvernul, să-și asume răspunderea guvernării. Iar dacă nu e capabil să … - Viermuiala politică actuală și milioanele de euro la valiză: România lui Ilie Sărăcie ne întoarce în anii ’90
Marea reformă promisă de guvernanți s-a transformat într-un spectacol grotesc al valizelor cu bani, al trădărilor și al bătăilor pe funcții. Țara e condusă de un sistem care miroase a tranziție și mucegai. Scena politică românească a ajuns un bazar al intereselor murdare, unde milioanele de euro circulă în valize, iar funcțiile se cumpără și … - Rheinmetall vrea doar o participație minoritară la Șantierul Naval Mangalia: „Capacitatea este prea mare pentru nevoile noastre”
Grupul german Rheinmetall, unul dintre cei mai importanți jucători din industria europeană de apărare, a transmis prin CEO-ul său că analizează posibilitatea de a intra în acționariatul Șantierului Naval Mangalia, însă doar printr-o participație minoritară. Potrivit conducerii companiei, capacitatea șantierului este mult peste necesitățile actuale ale grupului. Interesul Rheinmetall pentru sectorul naval este legat de … - Cine sunt cei zece candidați din cursa pentru șefia Portului Constanța. O inculpată DNA și foști politicieni, pe listă
Zece candidați s-au înscris în cursa pentru conducerea Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime Constanța. Potrivit surselor din domeniu, numărul mare de înscrieri ar avea o miză clară: depășirea termenului limită și prelungirea interimatului actualului director general. O inculpată DNA, printre candidați Printre cei zece înscriși se numără Mihaela Stăetu, angajată a CN APMC, inculpată de …




