Știrile 60m.RO

Ciordis vrea să captureze din nou Buzăul

Marcel Ciolacu, fostul premier al României, și-a depus duminică dosarul de candidatură din partea PSD pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Buzău. Fostul lider PSD a mers la Biroul Electoral Județean însoțit de Constantin Toma, primarul municipiului Buzău, și Romeo Lungu, președintele PSD Buzău.

Marcel Ciolacu a declarat că nu candidează pentru a își găsi un serviciu.

N-am venit să-mi caut serviciu, sunt parlamentar tot prin votul buzoienilor, nu fac un pas înapoi, părerea mea e că fac un pas imens înainte, mă întorc unde am crescut, mă întorc la administrația locală, unde am fost de la consilier municipal, consilier județean, viceprimar la prefect interimar, unde știu cel mai bine.

Am fost președintele Comisiei de Cod administrativ, cunosc legile foarte bine și vreau toată experiența pe care am acumulat-o în acești ani, cât am stat mai mult la București și în Legislativ, împreună cu colegii mei, cu prietenii mei, cu partenerii mei să implementăm pentru Buzău ceea ce ne dorim cu toții”, a declarat Marcel Ciolacu.

La rândul său, Constantin Toma, cel care i-a cerut demisia lui Marcel Ciolacu de la șefia PSD după eșecul înregistrat la alegerile prezidențiale din 2025, a avut un mesaj pentru fostul premier.

„Marcele, te-am criticat de-a lungul timpului, dar poate să confirme și Înalt Prea Sfinția Sa Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, critica este ruptă din rai. Și, dacă lucrurile se îndreaptă, și tu sunt sigur că te vei îndrepta, vom avea de câștigat toți buzoienii.

În primul rând, mă autocritic și sunt cel mai critic cu mine. Când greșesc, îmi dau singur palme, nu aștept să-mi dea alții. Avem foarte mult de muncă și, într-adevăr, Buzăul are un potențial absolut fabulos. Prin realizarea acestei autostrăzi (A7), cât te-ar înjura lumea, autostrada va fi legată de numele de Marcel Ciolacu și-mi place foarte mult poza ta, adică nu este poză, panourile astea în care scrie doar Marcel Ciolacu pe un panou”, a declarant Constantin Toma.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button