Clanurile interlope conduc partidele din Ilfov. Ciolacu cere dizolvarea doar de imagine

Marcel Ciolacu, președintele interimar al PSD, a afirmat că va propune dizolvarea organizației PSD Ilfov în ședința Comitetului Executiv Național al partidului de joi, 30 iulie. Decizia vine ca urmare a informațiilor apărute în presă precum că organizația ar fi fost acaparată de lideri ai lumii interlope.
„Voi propune în Comitetul Executiv dizolvarea acestei organizații, chiar dacă suntem în prag de alegeri. Sunt ferm convins că avem capacitatea de a face o echipă rapid acolo să fim pregătiți de alegeri. Este inadmisibil așa ceva. Am aflat și eu din presă. Nu am crezut așa ceva. Am avut o discuție cu președintele organizației acum aproximativ o lună. I-am spus că în echipa dânsului este o persoană asupra căreia sunt foarte multe bănuieli de implicări într-o anumită zonă care nu ne reprezintă și chiar i-am spus să ia măsurile necesare de a fi schimbat din funcția de secretar executiv. Nu am mai comunicat cu domnul președintele, o să comunic în cadrul partidului. Joi vom avea un CEx și voi propunere dizolvarea organizației”, a declarat Marcel Ciolacu la TVR 1.
Organizaţia PSD Ilfov pare să fi fost capturată de Clanul Sportivilor, reiese dintr-o investigaţie a jurnaliştilor de la RISE Project, care au publicat o înregistrare internă ce arată cum lumea interlopă foloseşte PSD-ul drept comandament central al unor combinaţii imobiliare de milioane de euro.
Vocea principală îi aparţine lui Florian Puiu, secretar executiv al PSD Ilfov, veteran din Clanul Sportivilor şi ambasador al mai multor sindicate interlope. Vocea secundară este a consilierului judeţean Alin Todireanu, exclus din PSD la sfârşitul lui iunie şi transferat la Pro România.
Potrivit sursei citate, discuţia a avut loc în toamnă, cu puţin timp înainte de alegerile prezidenţiale, pe strada Şoimului din Sectorul 5, la spălătoria auto a lui Florian Puiu. Miza discuţiei o constituiau terenurile din sudul Capitalei. Interlocutorul lui Puiu este consilierul judeţean Alin Todireanu, exclus din PSD împreună cu primarul Iacob şi trecut, între timp, la Pro România.
Joia trecută, pe 16 iulie, primarul din Popeşti-Leordeni, Petre Iacob, zis Pitre, a publicat pe Facebook o postare lungă, care începe astfel:
„A sosit momentul pentru clarificări: este adevărat! – PSD astăzi este condus în Ilfov de clanurile interlope ale Capitalei. Din disperarea de a nu pierde puterea din mână, oamenii politici din Partidul Social Democrat au acceptat pentru început interlopii în viaţa politică, oferindu-le susţinere în funcţii înalte, iar astăzi nu-i mai poţi deosebi unii de alţii, interlopii devenind oameni politici şi oamenii politici devenind interlopi (…)”.
Sursa: www.stiripesurse.ro
- Traian Băsescu îl arată cu degetul pe Bolojan: E nedemn să pescuiască parlamentari de la AUR
Traian Băsescu a vorbit în cadrul unei emisiuni despre blocajul politic din România. Fostul președinte spune că vinovat este Ilie Bolojan care refuză refacerea coaliției cu PSD. Mesaj pentru PNL și PSD Băsescu le transmite șefilor PNL și PSD să refacă coaliția, să intre la guvernare și să repare răul pe care l-au făcut. „După părerea mea, Bolojan … - Dunărea a secat atât de mult încât au început să vină la suprafață obiecte foarte vechi: Un proiectil medieval, ba chiar și fosilele unui mamut lânos
Nivelul Dunării a coborât la un minim istoric în Ungaria, iar retragerea apelor începe să dezvăluie obiecte ascunse de sute sau chiar mii de ani. După epava unei nave din Al Doilea Război Mondial, cercetătorii analizează acum un alt posibil artefact istoric, transmite Euronews. La Budapesta, nivelul Dunării a scăzut miercuri până la 23 de centimetri, … - Regele Sacoșelor! Trădătorul Simion nu a votat legea integrității pentru a-și ascunde averea pusă pe numele rudelor
Trădare de proporții pe holurile Parlamentului! Într-o demonstrație uluitoare de cinism și ipocrizie politică, „patrihoțul” George Simion și Ilie Bolojan au bătut palma pentru a-l salva de la dezastru politic pe liderul USR, Dominic Fritz. Prețul acestei alianțe toxice? Sabotarea directă a Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și aruncarea pe fereastră a 770 … - Florin Mitroi, audiat ca martor la Parchetul General după perchezițiile la firma sa
În urma informațiilor apărute în spațiul public în ultimele zile, președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, a emis un comunicat oficial prin care dorește să clarifice situația acțiunilor judiciare care l-au vizat recent. Potrivit acestuia, în cursul zilei de joi, 30 iulie 2026, s-au finalizat perchezițiile desfășurate la domiciliul său și la sediul firmei în … - Exod la Moscova. Rușii părăsesc țara de teama lui Putin
Teama că autoritățile ruse ar putea anunța o nouă mobilizare militară provoacă un nou val de plecări din Rusia. Tot mai mulți cetățeni ruși caută variante pentru a părăsi țara, iar una dintre principalele destinații este Armenia, unde cererea pentru locuințe a crescut spectaculos. Cea mai căutată țară de către imigranții ruși Situația amintește de începutul …




