Cine sunt democrații americani? Un fel de pesediști cu mai multă experiență

Cine sunt democrații americani, cei care instigă formațiunile de extremă stânga din america și care la fiecare ciclu electoral aduc în față o vie agitație revoluționară pe tema drepturilor comunității de negri din america?
Democrații americani sunt în fapt un partid de esență socialistă, globalistă. Ei sunt cei care, ca și în România, au creat o clasă politică privilegiată, cu pensii speciale, drepturi speciale și care oferă pomeni electorale.
Republicanii americani sunt identificați cu americanii patrioți și cu antreprenorii / capitaliștii americani, cei care muncesc și plătesc impozite și taxe pentru ca nomenclatura socialist-democrată să poată trăi bine mersi din fonduri publice.
De fiecare dată când au venit la guvernare democrații au luat măsuri sociale care să favorizeze nemunca, în timp ce republicanii au pompat bani în investiții.
La democrați câteva familii controlează partidul de câteva decenii. Nimeni nu intră și nu iese fără acordul celor de sus, iar puterea este bine împărțită. Ei sunt cei care dețin controlul peste 80% din instituțiile media din America și pe care Donald Trump, un om al capitalismului pur american, a reușit să îl înfrângă.
Democrații sunt cei care de zeci de ani folosesc tema drepturilor minorității de negri din America pentru a câștiga puncte electorale. Nu prea a contat că de multe ori acest lucru a dus la mici revoluții interne care au slăbit America pe plan internațional.
Negrii nu reprezintă mai mult de 13% din populația Americii, contrar a ceea ce se poate crede. Ei beneficiază însă de mai mult de 50% din atenția publică și domină ecranele televizoarelor și cele ale marilor ecrane.
Ca și în cazul etnicii rromi(cuvântul uzual folosit este cel de țigani) de la noi majoritatea infracțiunilor cu violență sunt comise de această comunitate restrânsă: peste 60% din cauzele penale cu violență din America.
- Săracul primar super bogat! Dominic Fritz are vilă de 330 de mii de euro, deși se plânge că poartă aceiași pantofi până se rup
Ce a omis Dominic Fritz din povestea de stors lacrimi Informația că Dominic Fritz a avut o copilărie grea nu mai poate fi verificată acum, însă starea sa financiară actuală arată că viața s-a revanșat din plin față de el. În 2020, când a candidat la primul mandat de primar, Dominic Fritz trăia din banii soției, diplomat la ONU. O spunea chiar el, nonșalant, declarând că nu muncește fiindcă își face campanie electorală. Dominic Fritz își trecea în declarația de avere și un apartament pe care îl deținea în Timișoara, dar și acțiuni la Netflix. Însă soarta copilului care azi … - Programul meciurilor de la Cupa Mondială de fotbal
Mai este doar o zi până la startul Cupei Mondiale din Statele Unite, Mexic şi Canada. Este cel mai mare turneu organizat, cu 48 de echipe. În perioada 11 iunie-19 iulie se vor juca 104 meciuri, pe 16 stadioane, 11 în SUA, trei în Mexic şi două în Canada. Primul meci este cel dintre Mexic şi Africa de Sud, care va avea loc la Ciudad de Mexico, în Grupa A. Finala este programată pe 19 iulie, în New Jersey. În România, drepturile TV pentru Campionatul Mondial au fost cumpărate de Antena. Astfel, meciurile vor fi transmise pe Antena 1, Antena 3 CNN, dar și … - Cum a transformat Kim Jong-un Coreea de Nord în cea mai uimitoare poveste de succes economic a planetei
Deși se află sub unele dintre cele mai severe sancțiuni internaționale și continuă să fie izolată diplomatic, Coreea de Nord traversează o etapă de creștere economică neașteptată. Potrivit unei analize publicate de The Wall Street Journal, această evoluție este susținută de exporturile de armament către Rusia, sprijinul economic venit din China și dezvoltarea unei economii digitale aflate în plină expansiune. Pentru occidentalii care au reușit să viziteze țara după perioada pandemiei, schimbările sunt vizibile mai ales în capitala Phenian. Phenianul se transformă rapid Rowan Beard, operator de turism din Australia care a efectuat peste 100 de vizite în Coreea de Nord, a rămas surprins … - Cutremur în sistemul bancar: Cerere oficială ca românii arși la buzunare de cartelul ROBOR să fie despăgubiți fără judecată!
Cerere oficială către Comisia Europeană. Românii care au plătit ROBOR umflat de bănci trebuie să fie despăgubiți. Vicepreşedintele Parlamentului European Nicu Ştefănuţă solicită Comisiei Europene să dispună despăgubirea românilor fără ca aceștia să fie nevoiți să inițieze procese individuale. Ce transmite Nicu Ștefănuță „Dreptul la despăgubire trebuie să fie unul real şi accesibil, nu doar unul teoretic”, afirmă Ştefănuţă. Potrivit unui comunicat de presă remis News.ro, vicepreşedintele PE Nicu Ştefănuţă (Grupul Verzilor/ALE), a adresat Comisiei Europene o întrebare privind accesul efectiv al consumatorilor români la despăgubiri în urma sancţiunilor anunţate de Consiliul Concurenţei împotriva mai multor instituţii bancare pentru încălcarea normelor de concurenţă. … - Circ politic pe treptele tribunalului: Georgescu și Simion fac front comun pentru a arunca țara în haos!
Călin Georgescu și George Simion au declanțsat o ofensivă comună pentru îndepărtarea președintelui Nicușor Dan de la Cotroceni. Călin Georgescu a cerut Parlamentului să pornească imediat procedura de suspendare, în timp ce George Simion și-a chestionat susținătorii pe Facebook dacă să inițieze același demers. Nemulțumirea ambilor are aceeași sursă: modul în care șeful statului l-a desemnat pe Eugen Tomac să formeze noul Guvern. Georgescu acuză o „lovitură de stat” Apelul lui Georgescu a venit chiar la ieșirea din sediul Judecătoriei Sectorului 1, unde fostul candidat la prezidențiale avea termen în dosarul de propagandă legionară. A petrecut doar câteva minute în … - Spitalul Județean Focșani, sub ape: Incompetența primarului Cristi Misăilă inundă blocul operator și distruge medicamentele!
Ploile de la sfârșitul săptămânii trecute au provocat pagube semnificative la Spitalul Județean de Urgență „Sf. Pantelimon” Focșani. Mai multe spații ale unității medicale au fost afectate, printre care subsolul, blocul alimentar și spălătoria, dar și unele încăperi din blocul operator și din Unitatea de Primiri Urgențe. De asemenea, au fost distruse documente din arhivă, precum și medicamente și diverse consumabile medicale, totul din cauza incompetentului din fruntea primăriei Focșani Cristi Misăilă. În loc să repare drumurile și canalizarea orașului, Misăilă e preocupat de panseluțe și de asigurarea contractelor cu dedicație pentru firmelor de casă precum EDILDANCONSTRUCT, companie ce figurează … - Război total în stat: CSM sesizează marile foruri internaționale împotriva Guvernului Bolojan!
Consiliul Suprem al Magistraturii, secția pentru judecători a analizatm marți, 9 iunie, o situație pe care a apreciat-o ca reprezentând un atac grav și fără precedent la adresa independenței justiției. În acest context, CSM a decis în unanimitate să intervină pentru apărarea independenței judecătorilor și să adopte o poziție instituțională fermă. Totodată, a hotărât informarea mai multor instituții europene și internaționale relevante (inclusiv Comisia Europeană, Parlamentul European, CJUE, Consiliul Europei și OCDE) cu privire la situația semnalată, precum și transmiterea hotărârii către Președintele României, Guvern și Ministerul Afacerilor Externe. În plus, s-a decis publicarea hotărârii pe site-ul CSM, în română, … - Evaziune pe spatele morților în Timiș: Firme de pompe funebre, luate la puricat de poliție pentru încasări la negru!
Două persoane sunt audiate, marţi seara, de poliţiştii timişeni de la Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice, în urma a şase percheziţii domiciliare dispuse de Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiş, într-un dosar penal de evaziune fiscală vizând firme de pompe funebre, transmite Agerpres. Acţiunea a avut loc în cadrul operaţiunii Jupiter, coordonată la nivel naţional de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Inspectoratul General al Poliţiei Române, informează Poliţia Timiş. Din cercetările efectuate până în prezent a reieşit că în perioada 2020 – 20 octombrie 2025, asociaţii şi administratorii unei societăţi comerciale, respectiv trei … - Primăria Arad a rămas fără bani pentru gropile de gunoi: bugetul pe tot anul a fost deja epuizat
Aproximativ două milioane de lei au fost cheltuite în primele luni ale anului pentru colectarea și transportul deșeurilor abandonate, cea mai costisitoare intervenție fiind realizată pe strada Tarafului, anunță Agenția de presă Rador, care citează Radio Timișoara. Primăria Arad a epuizat, deja, fondurile alocate pentru întregul an în vederea curățării terenurilor transformate ilegal în gropi de gunoi. Potrivit autorităților, aproximativ două milioane de lei au fost cheltuite în primele luni ale anului pentru colectarea și transportul deșeurilor abandonate. Cea mai costisitoare intervenție a avut loc în zona străzii Tarafului, unde ecologizarea unui teren de trei hectare și jumătate a costat … - Război economic total: Pentagonul pune giganții Alibaba, Baidu și BYD pe lista neagră a armatei chineze!
China a îndemnat marţi Statele Unite (SUA) să „înceteze suprimarea” companiilor chineze, după ce Departamentul american al Apărării a publicat cu o zi înainte o listă cu firme despre care spune că lucrează cu armata chineză. Ce spune Beijingul „Îndemnăm Statele Unite să îşi corecteze practicile eronate şi să înceteze suprimarea nejustificată a companiilor chineze”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului chinez de Externe, Lin Jian. Lin Jian a reiterat opoziţia Beijingului faţă de instrumentalizarea de către Washington a conceptului de securitate naţională şi crearea de „liste discriminatorii sub diverse denumiri”. „China va lua măsurile necesare pentru a apăra cu … - Membrii clanului Duduianu, reținuți de DIICOT pentru proxenetism si trafic de persoane / Au exploatat sexual patru tinere în Germania și Țările de Jos
Duduianu Vasile, zis “Gratian Pian”, Duduianu Gabriel Cristian, zis “Ali Pian”, Grecu Richard și Grigore Armando au fost reținuți marți de DIICOT într-un dosar de proxenetism si trafic de persoane. În 9 iunie 2026, procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală au dispus reținerea a 3 inculpați, cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de persoane și proxenetism. „În urma extinderii cercetărilor efectuate în cauză, din materialul probator administrat a reieșit faptul că, în intervalul cuprins între anul 2024 și luna iulie 2025, 4 inculpați au recrutat și ulterior au exploatat sexual … - JAFUL ROBOR: ”Trebuie deschisă o acțiune în instanță” / ”Persoanele prejudiciate trebuie să introducă acțiuni proprii”
Președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, a anunțat marți seară, la Digi24, că persoanele care se consideră prejudiciate de practicile neconcurențiale ale băncilor acuzate că au avut înțelegeri concurențiale pot începe acțiuni în instanță. Băncile au făcut schimb de informații confidențiale și au viciat procesul, a spus Chirițoiu, iar persoanele afectate pot da băncile în judecată. ”Există o bază legală care permite recuperarea prejudiciilor cauzate de practici anticoncurențiale. Legea instituie o prezumție potrivit căreia, în cazul unei înțelegeri anticoncurențiale, prețurile cresc cu 20%. Trebuie deschisă o acțiune în instanță. Separat de acțiunea statului, prin intermediul Consiliului Concurenței, împotriva băncilor, persoanele prejudiciate trebuie … - Șeful CFR SA, Ion Alexandru Simu, pozat într-un hotel de 5 stele din Istanbul cu un ceas de lux marca Richard Mille / Anul trecut fusese surprins cu un Patek Philippe
Pe 1 iunie, un cetățean l-a fotografiat într-un hotel de lux din Istanbul pe șeful Companiei Naționale de Căi Ferate, Ion Alexandru Simu, în timp ce acesta purta la mână un ceas marca Richard Mille. Un exemplar original din colecțiile acestei mărci poate avea un preț cuprins între 150.000 și 300.000 de dolari. Anul trecut, apăruseră alte fotografii în care Simu, aflat în Mall Băneasa, avea un ceas Patek Philippe care figura cu o valoare de achiziție de peste 100.000 de dolari pe site-urile de profil. Director general al Companiei Naționale de Căi Ferate din decembrie 2021, Simu este un … - Profit de un milion de lei dintr-o firmă privată de ambulanță, deținută de o doctoriță de la Serviciul Județean Bihor
O doctoriță din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Bihor a reușit performanța financiară de a încasa aproape un milion de lei într-un singur an, însă nu din salariul de la stat. Potrivit unei anchete publicate de Bihoreanul, cadrul medical a obținut profitul uriaș prin intermediul propriei firme private de ambulanță, ridicând semne de întrebare cu privire la suprapunerea intereselor din sistemul medical de urgență. Firma Recovery Praxismed, deținută de doctorița Aranka Iagăr, angajată a Serviciului Județean de Ambulanță (SAJ) Bihor, a reușit să adune zeci de contracte finanțate din bani publici. Aceasta a asigurat asistența medicală la cele mai importante … - Cristi Misăilă e o rușine pentru oraș! Spitalul Județean Focșani, grav afectat de inundațiile de sâmbătă
Ploile de la sfârșitul săptămânii trecute au provocat pagube semnificative la Spitalul Județean de Urgență „Sf. Pantelimon” Focșani. Mai multe spații ale unității medicale au fost afectate, printre care subsolul, blocul alimentar și spălătoria, dar și unele încăperi din blocul operator și din Unitatea de Primiri Urgențe. De asemenea, au fost distruse documente din arhivă, precum și medicamente și diverse consumabile medicale, totul din cauza incompetentului din fruntea primăriei Focșani Cristi Misăilă. În loc să repare drumurile și canalizarea orașului, Misăilă e preocupat de panseluțe și de asigurarea contractelor cu dedicație pentru firmelor de casă precum EDILDANCONSTRUCT, companie ce figurează … - Parlamentarii vor să schimbe „ADN-ul funcționarului bătrân”. Eliminarea copiei de pe actul de identitate în instituțiile publice, acceptată de comisiile senatoriale
O propunere legislativă care le interzice angajaților din instituțiile publice centrale și locale să mai ceară copie de pe actul de identitate a întrunit, marți, votul unanim al grupurilor parlamentare din Senat la dezbaterea în comisiile raportoare. În loc să mai ceară copie de pe buletin, funcționarii vor verifica datele privind identitatea, domiciliul ori reședința persoanei care se află în fața lor în Registrul național online de evidență a persoanelor, conform propunerii. „Instituțiilor publice, organelor de specialitate ale administrației publice centrale și locale, precum și persoanelor juridice de drept privat care, potrivit legii, au obținut statut de utilitate publică sau … - Turiști străini atacați de urși pe Transfăgărășan. Mesaje RO-Alert
Patru mesaje RO-Alert semnalând prezenţa urşilor au fost emise în mai puţin de 12 ore, în localităţi din judeţul Harghita, inclusiv în Miercurea Ciuc. Totodata, o turistă în vârstă de 18 ani a fost atacată de un urs, în timp ce se afla pe Transfăgărăşan. Tânăra, care a suferit o plagă muşcată la un picior, a fost preluată de un echipaj SMURD şi dusă la spital.O turistă în vârstă de 18 ani, din Ucraina, a fost atacată de un urs, luni, în timp ce se afla pe Transfăgărăşan. Tânăra, care a suferit o plagă muşcată la un picior, a fost … - Liderii clanului Duduianu, reținuți
Vasile Duduianu, zis “Grațian Pian”, și Gabriel Cristian Pian, zis și “Ali Pian”, fratele, respectiv fiul, fostului interlop Emi Pian, ucis în urmă cu șase ani, au fost duși la DIICOT pentru audieri. Alături de aceștia, procurorii i-au săltat și pe Richard Grecu și Armando Grigore. Procurorii i-au reținut pe fiul lui Emi Pian, Duduianu Gabriel Cristian, zis “Ali Pian”, Grecu Richard, Grigore Armando. Toți trei au fost prezentați instanței cu propunerea de arestare preventivă. În ceea ce-l privește pe Vasile Duduianu, zis “Grațian Pian”, fratele lui Emi Pian, acesta se află deja în control judiciar pentru faptele anterioare și va … - Alertă în Mureș: focar de pestă la ovine
Un nou focar de Pestă a Micilor Rumegătoare (PMR) a fost confirmat în județul Mureș, în localitatea Viișoara, într-o exploatație de ovine. Anunțul a fost făcut de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Mureș, la scurt timp după alte cazuri de boli apărute în fermele de ovine și caprine din județ. Autoritățile au activat imediat măsurile de intervenție pentru limitarea răspândirii virusului și pentru eliminarea focarului. Ce măsuri au fost luate după confirmarea focarului Potrivit DSVSA Mureș, au fost aplicate procedurile prevăzute de legislația europeană și de planul național de intervenție pentru această boală. Centrul Local de Combatere … - Călin Georgescu cere suspendarea lui Nicușor Dan în aceeași zi cu Giordano
Fostul candidat la alegerile prezidențiale din 2024, Călin Georgescu, a cerut public, marți, în fața susținătorilor săi care îl așteptau la Judecătoria Sectorului 1, suspendarea președintelui Nicușor Dan, iar acest lucru să aibă loc ”acum, nu mâine”. Georgescu l-a numit pe Nicușor Dan ”ocupantul ilegal de la Cotroceni” și ”președinte ilegal” și a cerut ca suspendarea să aibă loc imediat. Georgescu este trimis în judecată în două procese, pentru propagandă legionară și tentativă la răsturnarea ordinii constituționale. ”România astăzi este un stat neofanariot (…) România este instituțional ocupată, iar țara nu mai este în criză, țara este în prăbușire. Lovitura … - Procurorii dezvăluie schema cu ‘vacanțe fantomă’: Femeia care a lăsat turiști români pe drumuri în Turcia, trimisă în judecată
Noi detalii ies la iveală în dosarul femeii din București acuzate că a construit, timp de doi ani, o adevărată rețea de înșelăciuni în jurul unor vacanțe exotice și al unor promisiuni de afaceri finanțate din fonduri europene. Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București a anunțat trimiterea în judecată a inculpatei G.M., aflată în prezent în arest la domiciliu, pentru zeci de fapte de înșelăciune, fals în înscrisuri, fals informatic și inducerea în eroare a organelor judiciare. Anchetatorii susțin că prejudiciul total depășește 795.000 de lei, iar printre victime se numără 24 de persoane fizice și două agenții …




















