Ce tupeu: ai crede că PMP este partid de virgine

La fiecare ciclu de alegeri PMP reanimă tot timpul 2 teme: pe Traian Băsescu și implimentarea referendumului cu 300 de parlamentari.
Realizări zero. Oameni iluștri în partid zero.
L-ar scoate pe Traian Băsescu și din mormânt așa cum alții scot moaștele din Biserică numai să ia ceva puncte electorale. În loc să lase pe fostul președinte să își trăiască liniștit bătrânețele trag de ei ca de un catâr bătrân.
Mai este referendumul pentru 300 de parlamentari. Sigur că ar fi bine să se implimenteze, dar PMP nu își dorește asta deoarece ar pierde jumătate din funcții.
Între alegeri se uită complet de această dorință a românilor pentru debirocratizare. Cum vin alegerile hop și PMP cu vorba deși avea pârghiile politice să negocieze.
„Deputatul PMP, Ionut Simionca, intervenție extrem de dură în Plenul Camerei Deputaților: ,,De 30 de ani, pe spatele interesului național ați vândut țara. Ăsta e interesul național? O ceartă politică în Parlament să dați bine în campanie? Gândiți-vă la dezvoltarea României, acela e interesul național!””
Uitați ce spune mai sus un deputat PMP. Ai avea impresia că face parte dintr-un partid de virgine și nu unul făcut de Elena Udrea și condus de Traian Băsescu. Ce tupeu să ai să te excluzii din hoții ultimilor 30 de ani când președintele tău a condus 10 dintre cei mai dezastruoși?
- Giorgia Meloni: Ultimul lucru pe care vreau să-l fac în viață este să-l ajut pe Putin
„Europa trebuie să înceapă negocierile directe cu Rusia pentru încetarea războiului din Ucraina” – Giorgia Meloni Premierul italian a susținut ideea președintelui francez de a relua dialogul direct cu Rusia. Potrivit lui Meloni, dacă se participă la negocieri doar cu una dintre părți, influența Europei asupra acestora va fi limitată. „Principala problemă este cine trebuie să facă acest lucru. Pentru că vom comite o greșeală dacă, pe de o parte, vom decide să reluăm negocierile cu Rusia, iar pe de altă parte, vom acționa haotic. Astfel, îi vom face un serviciu lui Putin. Și asta este ultimul lucru pe care … - UE–Mercosur este și despre globalizarea EURO. De ce sperie Beijingul și Moscova / propaganda anti-UE îl atacă
Acordul comercial UE–Mercosur, relansat și împins spre ratificare după peste 25 de ani de negocieri, este prezentat de susținători ca un pas major pentru exporturile europene și pentru accesul la o piață combinată de sute de milioane de consumatori. În culise însă, miza este mult mai mare decât tarifele vamale: UE încearcă să recupereze teren strategic în America de Sud, într-o regiune în care China a devenit principalul actor economic, iar Rusia și-a extins influența politică și informațională. În România, acordul a ajuns rapid în colimatorul partidelor pro-Kremlin, care îl atacă prin reflex propagandistic, nu prin analiză: aceeași schemă prin … - Acordul comercial UE-Mercosur, un proiect benefic pentru statele membre. Partidele putiniste din România au început să latre
Acordul comercial dintre Uniunea Europeană și blocul sud-american Mercosur, negociat de ani de zile și relansat în contextul reașezărilor economice globale, este privit de majoritatea statelor membre ca un proiect strategic: acces extins la piețe, consolidarea lanțurilor de aprovizionare și o șansă pentru exporturile europene într-o zonă cu peste 260 de milioane de consumatori. În România însă, discuția a fost rapid deturnată de partidele putiniste, care au început să împrăștie panică și sloganuri agresive, folosind orice pretext pentru a intoxica spațiul public. Cu reflexul bine cunoscut: când Europa construiește, ei latră. Un acord strategic, nu un moft birocratic Documentul urmărește … - Ion Sterian, mafiotul de la Transgaz
În România începutului de 2026, unde cetățenii sunt îndemnați să accepte taxe mai mari, ajustări fiscale și „disciplină bugetară”, există un colț de stat care pare să funcționeze după alte reguli: Transgaz, operatorul național de transport al gazelor și un monopol natural în infrastructura energetică. În centrul acestui sistem se află directorul general, Ion Sterian, o figură care a devenit simbolul unei realități greu de apărat public: salarii uriașe, contracte cu protecții exorbitante și un mecanism de cheltuieli care include bani pentru publicitate și campanii, plătite din resursele companiei controlate de stat. Nu e vorba despre opinii sau zvonuri. O … - Putinismul și Trumpismul, două curente autoritare reciclate la București: „populiștii de carton” atacă UE, dar trăiesc din frica pe care o fabrică
O nouă rețetă de manipulare: „patriotism” din platou, simpatie pentru Moscova și admirație pentru MAGA, livrate ca spectacol pentru electorat.În timp ce România are nevoie de soluții reale pentru economie, infrastructură și siguranță, tot mai mult spațiu public este confiscat de un tip de populism agresiv, construit pe două modele toxice: putinismul (autoritarism, cultul liderului, propaganda anti-Occident) și trumpismul (demonizarea instituțiilor, războiul permanent cu presa, simplificarea realității în slogane și „dușmani interni”). În ultimele luni, presa a documentat cum narative pro-Kremlin și teme de tip „MAGA” se infiltrează în discursul public din România, fiind amplificate de politicieni și comunicatori care …