Internațional

Casa Albă: Datorită Statelor Unite francezii nu vorbesc azi germană

Casa Albă l-a criticat luni pe europarlamentarul francez Raphaël Glucksmann, care le-a cerut americanilor să ‘dea înapoi Statuia Libertății’, afirmând că ‘datorită Statelor Unite francezii nu vorbesc germană’, eseistul răspunzând printr-o declarație adresată poporului american, scrie AFP.

‘Numai datorită Statelor Unite ale Americii francezii nu vorbesc germană astăzi, așa că ar trebui să fie foarte recunoscători țării noastre mărețe’, a declarat într-o conferință de presă purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, considerând că Raphaël Glucksmann, fără a-l numi, este un ‘mărunt om politic francez necunoscut’.

‘Le vom spune americanilor care au ales să se alăture tiranilor, americanilor care au concediat cercetători pentru că cereau libertatea științifică: +Dați-ne înapoi Statuia Libertății+’ V-am dat-o în dar, dar se pare că o disprețuiți’, a afirmat la un miting duminică eseistul de 45 de ani, foarte identificat cu apărarea Ucrainei și Europei și critic al lui Donald Trump.

Glucksmann, care s-a clasat pe locul al treilea la alegerile europene din 2024 din Franța cu lista Place publique-Parti Socialiste, a răspuns luni și el mustrărilor ‘rușinoasei’ administrații Trump cu un mesaj lung pe rețeaua socială X, adresat ‘americanilor’, în limba engleză.

‘Pur și simplu nu aș fi aici dacă sute de mii de tineri americani nu ar fi debarcat pe plajele noastre din Normandia’, a lăudat mai întâi europarlamentarul.

‘Dar America acestor eroi a luptat împotriva tiranilor, nu i-a măgulit. Ea a fost dușmanul fascismului, nu prietena lui Putin. Ea ajuta rezistența și nu îl ataca pe (președintele ucrainean Volodimir) Zelenski’ și ‘sărbătorea știința’, a continuat el, lăudând ‘o Americă care este mult mai bună decât a trăda Ucraina și a Europa, decât xenofobia sau obscurantismul’.

‘Statuia (Libertății) este a voastră, dar ceea ce reprezintă ea aparține întregii lumi, iar dacă guvernul vostru nu mai este interesat de lumea liberă, atunci vom lua torța aici, în Europa’, a adăugat Glucksmann în mesajul său, descriind cererea sa de a fi returnată statuia drept ‘simbolică’ și ‘un apel la acțiune’, exprimându-și speranța că americanii și europenii se vor regăsi împreună în viitor ‘în lupta pentru libertate și demnitate’.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button