Știrile 60m.RO

BOMBĂ ÎN PSD | Păpușa Serviciilor: Sorin Grindeanu, „teleghidat” de dosare penale

Ancheta DNA de la Aeroportul Timișoara care urmează să îi explodeze în față – Imaginea de baron intangibil a lui Sorin Grindeanu se prăbușește zgomotos. În spatele aroganței afișate se ascunde un politician tremurând, ținut captiv într-o rețea invizibilă de șantaj și obligații. Surse juridice de calibru au dezvăluit, în exclusivitate, motivul real al docilității lui Grindeanu: un nou dosar penal deschis de DNA în primăvara acestui an, care vizează chiar fieful său electoral de la Timișoara.

De ani buni, în cercurile puterii circulă o axiomă: Sorin Grindeanu nu face nicio mișcare fără aprobarea „păpușarilor” din umbră. Șeful PSD este „ținut în ațe” de facțiuni din serviciile secrete, care îi garantează supraviețuirea politică atâta timp cât execută ordinele și direcționează contractele unde trebuie.

Dar protecția are un preț, iar prețul este libertatea. Grindeanu a devenit, conform surselor din partid, cel mai șantajabil lider PSD. „Este încărcat cu dosare ca un pom de Crăciun”, susține o voce din interiorul justiției. Însă, dacă vechile spețe au fost ținute la sertar pentru a-l controla, noul dosar de la Timișoara riscă să fie picătura care umple paharul.

Caracatița de la Aeroportul Timișoara: Tunuri financiare sub nasul procurorilor

Potrivit informațiilor scurse din zona judiciară, procurorii anticorupție au deschis, în primăvara acestui an, un dosar penal in rem (pentru fapte), care a evoluat rapid spre cercul de apropiați ai lui Sorin Grindeanu.

Vizat este proiectul de renovare și extindere a Aeroportului Timișoara, o investiție de zeci de milioane de euro transformată, se pare, într-o pușculiță de partid. Anchetatorii verifică suspiciuni grave: licitații trucate, caiete de sarcini cu dedicație și costuri umflate artificial pentru materiale de construcții.

Mai grav, pe radarul DNA au apărut numele unor interpuși și ale unor „firme de casă” conectate direct la anturajul fostului ministru al Transporturilor. Se vorbește despre contracte subcontractate succesiv până când banii publici s-au evaporat în conturile unor apropiați, în timp ce lucrările au lăsat de dorit sau au fost întârziate.

Sabia lui Damocles deasupra capului lui Grindeanu

De ce a fost deschis dosarul tocmai în această primăvară? Analiștii politici sugerează că „imunitatea” lui Grindeanu a expirat sau că acesta a devenit o piesă de sacrificiu în negocierile subterane pentru putere.

Faptul că dosarul vizează Timișoara, locul de unde Grindeanu își trage legitimitatea politică – este un semnal devastator. Fără baza de acasă și cu procurorii suflându-i în ceafă, șeful PSD este paralizat. Aceasta explică, poate, și lipsa de reacție a lui Grindeanu în fața dezastrului din infrastructură sau a crizelor politice recente: omul este ocupat să-și negocieze libertatea.

Rămâne de văzut când va decide DNA să facă publice punerile sub acuzare. Până atunci, Sorin Grindeanu rămâne un „zombie”, un lider controlat prin frică, care conduce PSD cu privirea ațintită nu spre guvernare, ci spre ușa biroului, așteptând citația.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button