Economie

Bolojan crește salariile la angajații Băncii Naționale pe motiv că au crescut prețurile

Guvernul Bolojan a discutat, în ultima ședință înaintea moțiunii de cenzură, aprobarea unor propuneri pentru creșteri de salarii, cu inflația, și angajări pe posturile neocupate la două regii din subordinea Băncii Naționale a României.

Cele două sunt Monetăria Statului și Imprimeria BNR, iar impactul creșterii salariilor și angajărilor pe posturi vacante este de 5,5 milioane lei. Argumentul invocat pentru aceste creșteri salariale este crșterea prețurilor, iar nivelul salarial competitiv trebuir ”corelat cu evoluția prețurilor”.

Autoritățile invocă și faptul că, în anumite cazuri, ”creșterile de preț sunt semnificativ superioare ratei inflației”, iar în acest din urmă caz este dat ca exemplu faptul că Jandarmeria, furnizorul care asigură serviciile de pază militarizată, a majorat tariful cu 52,78% față de nivelul practicat în anul 2025. 

RedSport.RO Banner

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button