COVID-19 în lume: Statele reimpun restricții pe fondul creșterii numărului de infectări

Franța a înăsprit regulile de purtare a măștilor după ce numărul infectărilor a crescut. Cei care nu vor purta măști în locurile publice vor fi amendați. Și Hong Kong reintroduce măsuri stricte.
Începând de luni, Franța înăsprește regulile de purtare a măștilor pe fondul unei creșteri a cazurile confirmate de COVID-19. Cei care nu poartă măști în locurile publice vor primi o amendă de 135 de euro. Până acum, măștile erau obligatorii în transportul public și recomandate în supermarketuri și alte magazine.
Cu peste 30.000 de decese, Franța este una dintre țările cele mai afectate de pandemie în Europa. Până duminică, în Franța au fost raportate în total aproape 175.000 de persoane infectate.
O creștere a cazurilor se înregistrează și în Hong Kong, astfel că autoritățile au decis ca purtarea măștii să devină obligatorie în toate locurile publice, iar angajații guvernamentali neesențiali vor lucra de acasă, notează Deutsche Welle.
Șefa Guvernului din Hong Kong, Carrie Lam, a calificat drept „critică” situația, precizând că nu există „semne” că epidemia ar fi ținută sub control.
Numărul de cazuri a început să crească din nou în ultimele două săptămâni, iar medicii nu reușesc să identifice canalele de transmitere a coronavirusului. Duminică s-a înregistrat un record, cu peste 100 de noi cazuri, deși săptămâna trecută au fost luate noi măsuri de distanțare socială, printre care închiderea sălilor de sport și a cluburilor.
Autoritățile din Barcelona au impus restricții pe plajă, în urma ignorării regulilor de distanțare socială.
După o creștere a infectărilor în statul australian Victoria, masca a devenit obligatorie în Melbourne și în districtul Mitchell din apropiere. Premierului statului, Daniel Andrews, a declarat că amenda pentru cei care nu poartă masca e de 200 de dolari australieni (122 de euro).
Sursa: www.euractiv.ro
- Dan Andronic: Ilie Bolojan și Siegfried Mureșan, împotriva României. Au cerut oprirea fondurilor europene, dezinformând liderii europeni privind criza politică
Culisele politicii dâmbovițene se mută la Bruxelles, într-un scandal diplomatic fără precedent care riscă să afecteze grav interesele financiare ale României. Potrivit unor informații din surse politice credibile, lideri marcanți ai Partidului Național Liberal (PNL), adică Ilie Bolojan și europarlamentarul Siegfried Mureșan, ar fi orchestrat o campanie de dezinformare în rândul oficialilor Uniunii Europene și al popularilor … - Cel mai violent atac la adresa lui Ilie Bolojan vine chiar din PNL, în timpul congresului: „Un farseur nepriceput, agresiv și încăpățânat. Omoară partidul”.
Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan îl critică dur pe Ilie Bolojan într-o postare pe Facebook în care îl numește ironic Mesia economic. Ținte sunt și oamenii promovați de acesta pe lista de vicepreședinți, Oana Gheorghiu și Dragoș Pâslaru. Bogdan face trimiteri chiar și la simbolul comunității LGBT. „Ar fi culmea ca azi, la Congres, colegii mei … - Dosarul Ciucu: Duminică de foc la DNA
Deși este duminică, procurorii Secției a II‑a a DNA au reluat audierile în dosarul de corupție care zguduie Primăria Capitalei. Surse judiciare confirmă pentru 60MMEDIAGROUP.RO că anchetatorii lucrează „fără pauză”, în contextul complexității cauzei și al numărului mare de persoane implicate. Dosarul instrumentat de DNA vizează presupuse fapte de corupție legate de servicii de publicitate … - Foarfeca bugetară lovește școala. Birocrația scapă din nou neatinsă
România a descoperit unde trebuie făcută marea economie bugetară: în educație. Nu în administrația locală umflată, nu în instituțiile unde se plimbă hârtii de la un birou la altul ca să pară că cineva muncește, nu în aparatul de cumetrii, sinecuri și posturi cu rol decorativ. Nu. Din școli. Datele analizate de Edupedu, pe baza … - Dictatură și sfidare în PNL: Gașca Bolojan blochează România pentru o mizerabilă împărțeală de scaune!
PNL se pregătește să-și tragă o nouă poză de familie. Frumos, disciplinat, cu moțiune unică, cu echipă aranjată, cu funcții împărțite și cu acel aer solemn al partidelor care confundă democrația internă cu o ședință de repartizare a scaunelor. Ilie Bolojan și-a depus candidatura la șefia PNL. Surpriză ”uriașă”: moțiunea lui este singura depusă. Asta nu …




