Comunicat DNA. Patru persoane au fost reținute pentru trafic de influență – flagrant

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea pentru 24 de ore, începând cu data de 11 iulie 2020, a patru inculpați persoane fizice, dintre care doi pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de influență, iar alți doi pentru instigare la trafic de influență.
În aceeași cauză se mai efectuează acte de urmărire penală față de o a cincea persoană, sub control judiciar, pentru infracțiunea de trafic de influență.
În ordonanța procurorilor se arată că, în cauză, există date și probe care conturează următoarea stare de fapt:
La începutul lunii iulie 2020, trei dintre inculpați, determinați de ceilalți doi, i-ar fi pretins unei persoane (martor) suma de 50.000 de euro, promițându-i că ar avea acordul procurorului care instrumenta un presupus dosar în care persoana respectivă ar fi fost vizată și că, în schimbul banilor, l-ar putea determina pe procuror să conducă ancheta în așa fel încât persoana vizată să scape de răspunderea penală.
La data de 10 iulie 2020, patru dintre inculpați ar fi primit suma de 100.000 lei de la persoana căreia anterior îi pretinseseră bani, împrejurare în care procurorii au constatat infracțiunea flagrantă.
Inculpaților li s-au adus la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile, în conformitate cu prevederile art. 309 Cod de procedură penală.
La data de 11 iulie 2020, cei patru inculpați urmează să fie prezentați Tribunalului Timiș cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.
În cauză procurorii au beneficiat de sprijinul ofițerilor de poliție din cadrul Direcției Generale Anticorupție.
Facem precizarea că punerea în mișcare a acțiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nici o situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
Sursa: www.pna.ro
- Aurel „Magnolia”: Cum a capturat Aurel Iovan Craiova cu banii cartelurilor din Mexic, protejat de Clanul Olguțian și justiție
O ascensiune clădită pe șantaj, bani negri din Mexic și corupție instituțională la cel mai înalt nivel a transformat un simplu constructor într-unul dintre cei mai periculoși rechini imobiliari din sudul țării. Aurel Iovan, dezvoltatorul din spatele cartierelor craiovene, a transformat zona și comuna Pielești într-un adevărat paradis al spălării banilor. Cu sprijinul și acoperirea … - Zelenski cere urgent rachete Patriot și anunță un răspuns cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei: „Ucraina este pregătită să cumpere armamentul”
Volodimir Zelenski cere partenerilor occidentali, în special Statelor Unite, noi rachete pentru sistemele Patriot, după unul dintre recentele atacuri masive lansate de Rusia. Președintele Ucrainei susține că apărarea antiaeriană a reușit să intercepteze aproximativ 90% dintre rachetele de croazieră folosite de ruși, însă situația este mult mai dificilă în cazul rachetelor balistice. Liderul de la Kiev subliniază că Ucraina nu solicită … - Isterie în Timișoara după anunțul cusut cu ață albă al ISU Banat legat de mirosul de fum din Serbia: Miroase a cauciuc ars. Garda de Mediu nu poate face nimic
Pagina de Facebook a ISU Timiș e luată cu asalt de timișoreni care se plâng că în oraș și în localitățile limitrofe miroase a ars. Mirosul e așa puternic încât intră chiar și prin geamurile închise. Coșmarul a început de ieri dimineață, în jurul orei 9. ISU Banat a anunțat că face verificări în zonele din care … - Deținutul evadat, de negăsit de 48 de ore. Ar fi spus că merge acasă să-i facă rău concubinei. Mesajul femeii pentru fugar
O amplă operațiune de căutare este în desfășurare în Maramureș, unde un deținut de 28 de ani, evadat de la un punct de lucru exterior, nu a fost găsit nici după aproape 48 de ore. Sute de oameni participă la căutări, iar autoritățile folosesc inclusiv drone cu termoviziune. Situația este cu atât mai tensionată cu cât colegii de cameră ai fugarului … - Silvia Uscov: Cum sunt manipulați oamenii inteligenți. Cazul Georgescu
Una dintre cele mai persistente iluzii pe care le avem despre noi înșine este aceea că inteligența ne protejează împotriva manipulării. Suntem tentați să credem că propaganda, dezinformarea și tehnicile de influență funcționează în special asupra oamenilor slab informați, lipsiți de educație sau incapabili să gândească critic, în timp ce o persoană inteligentă, educată și …




