UE va redeschide frontierele cu 50 de state non-UE

Jean-Baptiste Lemoyne, secretarul de stat francez pentru afaceri externe, a declarat vineri că UE va elabora o listă cu 50 de state din afara Uniunii cu care vor fi redeschise frontierele.
„Vom finaliza acest lucru la mijlocul săptămânii viitoare”, a declarat Jean-Baptiste Lemoyn.
Frontierele externe ale UE au fost închise de pe 17 martie din cauza pandemiei de coronavirus.
Acestea urmează a fi redeschise treptat începând cu 1 iulie, după ce frontierele intra-UE au fost redeschise treptat începând cu 15 iunie.
Lista cu cele 50 de state va fi întocmită pornind de la ‘date epidemiologice obiective precum rata de incidenţă’ (numărul de noi cazuri la 100.000 de locuitori) şi reactualizată ‘la fiecare 15 zile’, a transmis Jean-Baptiste Lemoyne, fiind citat de agerpres.ro.
Acesta nu a precizat încă numele niciunei țări care ar putea să se afle pe lista de săptămâna viitoare.
- Procurorii din CSM cer verificări în cazul șefului DNA, Marius Voineag

- 36 de ani de la Revoluția din 1989. Pe 16 decembrie, timișorenii au strigat „Jos Ceaușescu”

- Corupție! Firma fondată de ministrul Dragoș Pîslaru, contracte de 4,6 milioane de lei cu ministerul pe care îl conduce

- Menținerea Dianei Buzoianu la ministerul Mediului, un abuz girat de Ilie Bolojan

- Țara e paralizată de mafie la cel mai înalt nivel. Nu se schimbă nimic
