Atac terorist la Paris! Un profesor de istorie a fost decapitat

Un profesor francez care le arătase elevilor săi caricaturi cu profetul Mahomed a fost decapitat vineri în apropiere de Paris, iar atacatorul său a fost împuşcat mortal de poliţie.
Potrivit unei surse din poliţie, victima era un profesor de istorie în Conflans Sainte-Honorine, în regiunea pariziană, care le arătase elevilor săi caricaturi cu profetul Mahomed la o oră de curs. Profesorul a fost ucis nu departe de colegiul în care lucra, a precizat aceeaşi sursă.
La faţa locului, poliţiştii au descoperit victima şi, la 200 de metri depărtare, în comuna Eragny, au încercat să reţină un bărbat care îi ameninţa cu o armă albă şi au tras asupra lui, rănindu-l grav. Presupusul atacator a murit apoi în urma rănilor suferite. Parchetul naţional antiterorist a anunţat că s-a autosesizat şi a preluat ancheta deschisă pentru „asasinat în legătură cu o acţiune teroristă” şi „asociere infracţională teroristă criminală”.
Atacul intervine la trei săptămâni de la atentatul cu un satâr comis de un pakistenez de 25 de ani în faţa fostului sediu al Charlie Hebdo, soldat cu doi răniţi grav.
Autorul acestui atentat islamist le-a declarat anchetatorilor că a reacţionat la republicarea de către Charlie Hebdo la începutul lui septembrie a caricaturilor cu profetul Mahomed, care au transformat săptămânalul satiric într-o ţintă a jihadiştilor.
Sursa: Stirile TVR
- Marcel Ciolacu își petrece sărbătorile de iarnă într-un resort de lux din Vietnam împreună cu Sorina Docuz
Într-un moment în care România se confruntă cu dificultăți economice și sociale considerabile, președintele CJ Buzău Marcel Ciolacu a ales să-și petreacă sărbătorile de iarnă într-un resort de lux din Vietnam, în compania Sorinei Docuz. Decizia sa a stârnit reacții și controverse, având în vedere condițiile economice precare cu care se confruntă țara și așteptările … - Premierul Danemarcei explică ce ar însemna atacarea SUA asupra unui aliat NATO pentru a anexa Groenlanda
Intervenția militară a Washingtonului în Venezuela a reaprins temerile cu privire la planurile lui Trump asupra teritoriului autonom danez, care deține zăcăminte de pământuri rare neexploatate, scrie Euronews. Prim-ministrul Danemarcei a avertizat luni că orice mișcare a Statelor Unite de a prelua Groenlanda prin forță ar distruge 80 de ani de legături de securitate transatlantice, după ce președintele Donald … - Fabrică ilegală de droguri la Cluj: ”Chimistul” grupului acuzat că ar fi produs tone de substanțe, distribuite în zeci de mii de colete
Un tânăr a fost pus sub acuzare la Cluj într-un dosar de trafic de substanțe dopante. Acesta e acuzat că a aderat la un grup infracțional organizat în ianuarie 2023 și a preluat rolul de „chimist” al rețelei, scrie ActualdeCluj. Potrivit procurorilor, inculpatul, fără pregătire profesională în chimie, ar fi fabricat și manipulat substanțe dopante cu … - Corupția, proiect de țară! Peste 86% dintre dosarele de corupție ajung să fie prescrise înainte de a atinge instanțele de judecată
Într-un sistem judiciar deja erodat de corupție, recentele statistici arată o situație alarmantă: peste 86% dintre dosarele de corupție ajung să fie prescrise înainte de a atinge instanțele de judecată. Aceasta nu este doar o problemă statistică, ci o realitate ce evidențiază nevoia urgentă de reformă profundă în cadrul sistemului justiției din România. Responsabilitatea pentru … - Protest spontan în curtea Spitalului Judeţean de Urgenţă din Buzău, după ce un pacient de 25 de ani a decedat la secţia de ortopedie
Mai multe persoane au protestat spontan, marţi, în curtea Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) din Buzău, după ce un pacient în vârstă de 25 de ani, internat cu o fractură închisă de femur, a decedat la secţia de ortopedie a unităţii medicale, a informat Inspectoratul Judeţean de Jandarmi (IJJ) Buzău, conform Agerpres. Pacientul ar fi …