Știrile 60m.RO

A cerut 1 MILION € ca șpagă pentru o rambursare de TVA! Inspector ANAF, prins cu BMW-ul nedeclarat și acces ilegal la conturi bancare

Un inspector ANAF din București a fost pus sub acuzare de DNA după ce a cerut unui om de afaceri un milion de euro pentru a „aranja” o rambursare de TVA de două milioane. Din șpagă, ar fi primit peste 1 milion de lei, iar firma implicată chiar a încasat bani de la stat. În plus, inspectorul a „uitat” să menționeze în declarația de avere un BMW și a accesat ilegal conturile bancare ale unor persoane. Acum, e sub control judiciar și riscă să ajungă după gratii.

Procurorii DNA l-au pus sub acuzare pe Florin Sîrbu, inspector superior în cadrul Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor Publice Bucureşti, într-un dosar de corupție care zguduie ANAF-ul din temelii. Acesta este acuzat de trafic de influență, fals în declarații și folosirea de informații nedestinate publicității, după ce a cerut 1 milion de euro mită unui om de afaceri pentru a interveni în favoarea firmei sale. În schimbul sumei, societatea respectivă a primit rambursări de TVA în valoare de peste 2,7 milioane de lei.

„Există date şi probe care conturează următoarea stare de fapt: În prima jumătate a anului 2023, inculpatul Sîrbu Florin, în calitate de inspector ANAF, ar fi acceptat promisiunea coinculpatului G.F.M., administrator de societate comercială, având ca obiect remiterea sumei de 1.000.000 euro şi ar fi primit efectiv, în perioada septembrie-octombrie 2023, de la acelaşi coinculpat, peste 1.000.000 lei, susţinând că ar avea influenţă asupra unor funcţionari (…) pentru a aproba rambursări de TVA”, au transmis procurorii DNA.

În plus, Sîrbu este acuzat că nu a trecut în declarația de avere un autoturism marca BMW, fapt ce constituie fals în declarații. Într-un alt episod, în aprilie 2025, a accesat fără drept informațiile bancare ale două persoane și le-a transmis unui terț neautorizat, în scopul obținerii de foloase necuvenite.

Atât inspectorul ANAF, cât și omul de afaceri implicat în dosar, sunt plasați sub control judiciar, având obligația să se prezinte la audieri, să nu părăsească țara și să nu ia legătura cu persoanele implicate în cauză. Dacă vor încălca regulile impuse, pot fi arestați preventiv.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button