Politică

Klaus Iohannis pleacă în Africa!

Președintele României, Klaus Iohannis, urmează să efectueze o vizită de lucru în Africa.

Africa este un obiectiv-cheie pentru UE la capitolul dezvoltare economică, având în vedere deopotrivă creșterea demografică și resursele naturale necesare pentru producția de echipamente tehnologice și automobile electrice.

Potrivit surselor noastre, turneul cuprinde cel putin trei țări: Kenya, Senegal si Nigeria. Plecarea va avea loc săptămâna viitoare, în 14 sau 16 noiembrie.

Ultimul Președinte al României care a vizitat Africa de Sud a fost Ion Iliescu, în 2003, conform datelor furnizate de Ministerul Afacerilor Externe.

Klaus Iohannis a mai mers în acest an în Asia (Japonia și Singapore), dar și în America de Sud (Brazilia, Chile și Argentina).

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button