Un maghiar originar din România, ales preşedinte al Curţii Supreme de Justiţie a Ungariei

Un maghiar originar din România, Zsolt András Varga, a fost ales luni, de către Parlamentul de la Budapesta, în funcţia de preşedinte al Curţii Supreme de Justiţie a Ungariei (Kúria), transmite MTI.
Zsolt András Varga a fost ales preşedinte al Curţii Supreme prin vot secret, cu 135 de voturi pentru şi 26 împotrivă şi urmează să preia funcţia începând cu data de 2 ianuarie 2021.
Potrivit Constituţiei Ungariei, preşedintele Curţii Supreme este ales la propunerea şefului statului, pentru o perioadă de nouă ani, iar pentru alegerea sa au fost necesare două treimi din voturile parlamentarilor. Preşedintele Ungariei, János Áder, l-a propus pe Zsolt András Varga în data de 5 octombrie în funcţia de preşedinte al Curţii Supreme de Justiţie, precizează MTI.
András Zsolt Varga s-a născut la Târgu Mureş. Este licenţiat în Drept, a absolvit în 1995 Universitatea “Eötvös Loránd” din Budapesta, unde şi-a dat şi doctoratul, apoi a susţinut teza de abilitate la Universitatea Catolică “Pázmány Péter” din Budapesta. Începând din 2012 este şi profesor universitar.
El a lucrat în cadrul mai multor parchete din Budapesta, apoi a ajuns la instituţia comisarului pentru drepturile fundamentale – care îi corespunde celei al Avocatul Poporului din România – unde a devenit şeful instituţiei. A ocupat de două ori funcţia de procuror general adjunct, apoi a devenit membru al Comisiei de la Veneţia. Din septembrie 2014 este judecător al Curţii Constituţionale din Ungaria. Între 2017 şi 2019 a fost vicepreşedinte al subcomisiei de drept internaţional a Comisiei de la Veneţia, iar mai târziu a devenit vicepreşedinte al subcomisiei Curţii Constituţionale din Ungaria.
- Bolojan se ține legat cu lanțuri de scaunul de la Palatul Victoria deși a fost demis de aproape trei luni
Ilie Bolojan a fost întrebat dacă s-a gândit să plece din fruntea Guvernului, în contextul situației economice dificile și al tensiunilor politice. Acesta a respins ideea unei demisii și a susținut că schimbarea premierului nu ar rezolva problemele cu care se confruntă România. Ilie Bolojan a declarat că prioritatea este existența unui Executiv stabil, capabil … - Plângere penală împotriva ministrului Dragoș Pîslaru: Deturnare de fonduri, abuz în serviciu și ignorarea unei decizii a instanței
Cosmin Dorobanțu, președintele Federației Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor, anunță că a depus la Parchetul General o plângere penală împotriva ministrului interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, pe care îl acuză că ar fi folosit resursele instituției pentru continuarea demersurilor privind noua lege a salarizării, deși Guvernul este demis, iar procedura proiectului a fost suspendată de … - O anchetă de proporții zduguie Muntele Athos: Românii sunt principalii clienți ai unei rețele subterane care speculează locurile sfinte
Muntele Athos este zguduit de acuzații de o gravitate extremă în presa din Grecia, în centrul acestei investigații fiind ”băieții deștepți” care oferă servicii la negru, iar principalii lor clienți sunt pelerinii sosiți din România. O investigație publicată de platforma Voicenews dezvăluie modul în care misticismul și pelerinajul tradițional au fost înlocuite de un mecanism industrializat de „turism … - Viena îl contrazice frontal pe Zelenski: aderarea rapidă a Ucrainei la UE, exclusă
Austria s-a pronunţat împotriva aderării rapide a Ucrainei la Uniunea Europeană (UE), ministrul pentru afaceri europene al ţării, Claudia Bauer, criticându-l pe preşedintele Volodimir Zelenski care insistă pentru aceasta, informează dpa. Austria respinge planul lui Zelenski „Impresia mea este că preşedintele ucrainean, în ultimele luni, a atras atenţia frecvent asupra sa dorind să dicteze o dată de aderare … - Laszlo Tokes cere, din nou, autonomie teritorială pentru așa zisul ținut secuiesc
Laszlo Tokes, președintele Consiliului Național Maghiar din Transilvania, a reluat, în prezența lui Viktor Orbán, tema autonomiei comunității maghiare din România. El a cerut autodeterminare teritorială pentru așa zisul ținut secuiesc și autonomie personală pentru comunitatea maghiară din Transilvania. Autodeterminarea, subiect ”tabu” Fostul episcop reformat a vorbit la Universitatea de Vară, de la Băile Tușnad, …




