ONU: La fiecare 16 secunde, un copil se naște fără viață

Aproape două milioane de copii se nasc fără viață în fiecare an, adică unul la fiecare 16 secunde, potrivit primelor estimări comune referitoare la copiii născuți morți.
Concluziile au fost publicate într-un raport comun realizat de UNICEF, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) și Grupul Băncii Mondiale și Divizia Populație din cadrul Departamentului pentru Afaceri Economice și Sociale al ONU.
Marea majoritate a cazurilor de copii născuți morți, 84%, se înregistrează în țările cu venituri mici și în cele cu venituri medii inferioare, potrivit noului raport. În 2019, 3 din 4 cazuri de născuți-morți au fost raportate în Africa Subsahariană sau în Asia de Sud. Un copil născut mort este definit în cadrul raportului drept un copil care se naște fără semne vitale, la cel puțin 28 de săptămâni de sarcină.
„Pierderea unui copil la naștere sau în timpul sarcinii reprezintă o tragedie devastatoare pentru familie, îndurată adesea în tăcere și mult prea frecventă la nivel mondial. La fiecare 16 secunde, undeva în lume, o mamă va trăi tragedia de nedescris a nașterii unui copil fără viață. Dincolo de pierderea unei vieți, consecințele psihologice și financiare asupra femeilor, familiilor și societăților sunt enorme și de durată. Pentru multe dintre aceste mame, lucrurile ar putea sta altfel. Majoritatea cazurilor de copii născuți morți ar fi putut fi prevenite printr-o monitorizare de calitate, îngrijiri prenatale adecvate și personal calificat la naștere”, a declarat Henrietta Fore, Director executiv al UNICEF.
Raportul avertizează cu privire la faptul că pandemia de COVID-19 ar putea duce la creșterea numărului de copii născuți morți la nivel global. O reducere cu 50% a serviciilor medicale din cauza pandemiei ar putea rezulta în aproape 200.000 de noi cazuri de născuți-morți într-un interval de 12 luni în 117 țări cu venituri mici și medii. Aceasta înseamnă o creștere de 11,1% a numărului de copii născuți morți.
Potrivit modelării realizate pentru raport de către cercetătorii de la Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, 13 țări s-ar putea confrunta cu o creștere de minim 20% a numărului de născuți-morți în decursul unei perioade de 12 luni.
Majoritatea cazurilor de copii născuți morți sunt cauzate de calitatea scăzută a îngrijirilor în timpul sarcinii și la naștere. Conform raportului, lipsa investițiilor în servicii prenatale și intranatale și în dezvoltarea personalului reprezentat de asistenți medicali și moașe constituie o provocare cheie.
Peste 40% dintre decesele bebelușilor survin în timpul travaliului, o pierdere ce ar putea fi evitată prin accesul la personal medical calificat în timpul nașterii și la servicii obstetrice de urgență acordate la momentul oportun. Aproximativ jumătate dintre cazurile de copii născuți morți din Africa Subsahariană și Asia Centrală și de Sud se înregistrează în timpul travaliului, comparativ cu 6% în Europa, America de Nord, Australia și Noua Zeelandă.
În România, rata copiilor născuți morți (numărul de copii născuți morți la 1.000 de nașteri) a fost de 3,2 în 2019 (un total de 604 copii născuți morți în 2019), în scădere de la 4,1 în 2010 (888 de copii născuți morți) și 6,7 în 2000 (1.464 de născuți morți), reducerea în ultimele două decenii fiind de 52%.
Sursa: Euractiv
- Cine era Alex Pretti, bărbatul de 37 de ani împușcat mortal de agenții federali în Minneapolis
Alex Pretti avea 37 de ani când și-a pierdut viața. A murit după ce a fost împușcat de un ofițer federal de cel puțin 10 ori în 5 secunde. Uciderea lui a stârnit proteste, dezbateri și a reînnoit o discuție aprinsă cu privire la desfășurarea pe scară largă a mii de agenți federali în cadrul unei acțiuni … - CCR, Justiția, Guvernul și Parlamentul, cele mai mizerabile instituții, în opinia românilor
Instituțiile politice și cele ale justiției sunt evaluate preponderent negativ. Parlamentul și Justiția sunt respinse de 75% dintre respondenți, Guvernul și Curtea Constituțională de 73%, iar Președinția de 67%. Dacă în cazul instituțiilor politice încrederea scăzută este o constantă a ultimilor ani, în cazul justiției se simt efectele campaniei negative duse în ultimul an de … - VIDEO: Violențe la un protest anti-guvernamental în Albania: Zeci de arestări și 11 polițiști răniți. Manifestanții au folosit cocteiluri Molotov
Un protest anti-guvernamental organizat sâmbătă, 24 ianuarie, în Albania, a degenerat în ciocniri violente cu forțele de ordine, soldate cu cel puțin 25 de arestări și 11 polițiști răniți. Ministerul de Interne a indicat că tulburările au avut loc în faţa sediului biroului prim-ministrului şi în apropierea parlamentului, scrie Agerpres. „În urma atacurilor cu cocteiluri … - Șeful Armatei anunță că în România „urmează să fie dislocat un detașament de soldați americani dotați cu tancurile Abrahms”
Șeful Statului Major al Apărării, Gheorghiță Vlad, a declarat pentru TVR că SUA a convenit „să îmbunătățim calitatea și lelitatea forțelor dislocate în România”. Potrivit generalului, în țara noastră urmează să fie dislocat un detașament de soldați american cu tancurile Abrams. Detașamentul face parte din prezența normală a SUA în țara noastră care se desfășoară în regim … - Cum și-a bătut joc statul de strategia împotriva deșertificării României. 7 milioane de hectare în pericol
Autoritățile plimbă de șapte ani o strategie împotriva deșertificării României. Scrisă în 2019, nu a fost nici acum aprobată. E într-un grup de lucru interministerial. Fosta strategie, care a funcționat 20 de ani, a fost degeaba. Scrie chiar în noua strategie care e însă doar la stadiul de proiect. De ce degeaba? Pentru că planurile …