Politică

Nicușor Dan s-a enervat rău la Cotroceni! A țipat la Ilie Bolojan și l-a amenințat direct

Președintele Nicușor Dan s-a enervat foarte rău la consultările cu liderii politici de la Palatul Cotroceni. Conform surselor citate de Antena 3 CNN, Nicușor Dan chiar a țipat la Ilie Bolojan, pe care îl acuză că este deja a doua oară când îl minte și se răzgândește de la o zi la alta.

Nicușor Dan, extrem de nervos pe Ilie Bolojan

Nicușor Dan s-a enervat din cauza faptului că Ilie Bolojan a venit cu varianta rotativei și cu premier Siegfried Mureșan, asta după ce, la precedentele consultări, anunțase că PNL este dispus să voteze un guvern minoritar PSD.

Președintele îl consideră pe Ilie Bolojan un lider total neserios, incapabil să respecte o înțelegere politică și chiar l-a amenințat că va face public acordul pe care și l-a dat pentru susținerea guvernului Eugen Tomac.

Aceasta a fost prima dată când Nicușor Dan s-a enervat foarte rău pe Ilie Bolojan. Liderul PNL îi promisese că va vota guvernul Tomac, dar după ce a ieșit de la Cotroceni s-a răzgândit și după o ședință ținută la partid a anunțat că nu votează guvernul Tomac pe motiv că ar avea oameni apropiați de PSD în componență.

Ilie Bolojan a recidivat în fața președintelui, asta pentru că, la consultările de marți îi promitea că este dispus să susțină un guvern minoritar PSD în Parlament. Bolojan a ieșit și public să anunțe acest lucru, pentru ca doar trei zile mai târziu să se răzgândească și să meargă la Cotroceni cu propunere de premier de la PNL-USR-UDMR.

Având în vedere tot acest tablou, Nicușor Dan a ieșit din sala de la Cotroceni extrem de supărat și nici măcar nu a mai dat mâna cu liderii partidelor.

Nicușor Dan: De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția

Incusiv în mesajul postat imediat după consultări, Nicușor Dan l-a acuzat pe Ilie Bolojan că s-a răzgâdit de la o zi la alta.

”Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD.

Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare.

De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția.

Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită.

Le cer în continuare să revina la dialog.

România are nevoie de un guvern cu puteri depline.”, scrie Nicușor Dan.

Ilie Bolojan anunțase, marți, că va susține guvern minoritar PSD

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat, după consultările de la Palatul Cotroceni, că formula propusă este fie un guvern minoritar PSD.

„Am prezentat președintelui României poziția PNL în această situație dificilă în care suntem. Având în vedere modul în care s-au derulat lucrurile, PNL consideră că o formulă realistă prin care putem avea într-un termen scurt un guvern investit, este o formulă care să se bazeze într-o condiţie de bază pe un acord politic, pe un pact pentru România, care să fie valabil în perioada următoare până la sfârşitul anului, în care forţele politice, care, într-adevăr, înţeleg situaţia dificilă a ţării noastre, l-ar semna acest pact, acest acord, cuprinzând aspecte care ţin de condiţionările pe care le avem din punct de vedere bugetar, păstrarea deficitelor şi reducerea lor în continuare, angajarea răspunderii pe toate proiectele care sunt reforme în PNRR, imediat după instalarea guvernului, în aşa fel încât România să poată să absoarbă fondurile europene pe care le are la dispoziţie sub formă de granturi şi să nu pierdem finanţarea investiţiilor importante în autostrăzi, în şcoli, în spitale.

De asemenea pactul ar urma să aibă prevederi care ţin de respectul între partide, de a nu depune moţiuni de cenzură, în această perioadă, pe subiectele care sunt cuprinse în pact, în aşa fel încât un astfel de guvern care s-ar forma să poată să lucreze şi să poată să pregătească un buget realist pentru anul viitor.

Dat fiind tensiunile politice pe care le vedem şi pe care nu Partidul Naţional Liberal l-a generat, considerăm că după un astfel de acord, care poate fi convenit într-o zi sau două, se poate recurge la una dintre cele două ipoteze, un guvern minoritar în jurul PSD sau un guvern minoritar format din PNL, USR şi UDMR, noi angajându-ne să dăm un vot la instalare într-o astfel de situaţie, dacă nu se va opta pentru varianta pe care noi ne o asumăm, de guvern cu partenerii noştri”, a anunţat Bolojan.

RedSport.RO Banner

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button