Orban: Cererea, recomandarea, rugămintea mea către cetățeni e să nu țină cont de deciziile CCR, să acționeze responsabil

Premierul Ludovic Orban a criticat la Digi24 decizia CCR privind neconstituționalitatea unor măsuri împotriva pandemiei de coronavirus. Orban a spus că le recomandă cetățenilor să nu țină cont de decizia CCR, ci să acționeze responsabil. El a subliniat că CCR nu e la prima decizie care zădărnicește măsurile de apărare a sănătății și vieții cetățenilor.
Ludovic Orban: „CCR nu e la prima decizie care zădărnicește eforturile noastre pentru a apăra sănătatea și viața cetățenilor. Între starea de urgență și de alertă a anulat amenzile și a interzis autorităților să dea amenzi în baza actelor normative care fuseseră în vigoare.
Recomandarea mea către cetățeni e să respecte reglementările în vigoare, pentru că sunt pentru a se proteja pe sine și pe ceilalți.
Cât timp ai fost în zona cu risc maxim sau în contact cu persoane infectate, în urma anchetei epidemiologice se constată asta, e posibil să fii infectat, trebuie să stai în izolare.
E cererea, recomandarea, rugămintea mea către cetățeni să nu țină cont de deciziile Curții Constituționale, să acționeze responsabil, ca până acum și chiar dacă va exista o perioadă până va exista o lege, aici depinde și de Parlament”.
Moderator: Să nu țină cont de deciziile CCR?
Ludovic Orban: „Să țină cont de regulile normale și firești în astfel de situații”.
Orban a subliniat că, în acest moment, dacă un pacient cu coronavirus cere să fie trimis acasă, nu poate fi împiedicat de managerul spitalului și nici nu poate fi luată față de el măsura izolării la domiciliu.
„Curtea cred că a trimis către publicare decizia. Oamenii să țină cont de toate regulile care trebuie aplicate în astfel de situații, care au avut bază legală. Cât vor fi 3, 4, 5 zile până se adoptă o lege de Parlament, aceste reguli trebuie respectate, pentru că sunt necesare pentru protejarea sănătății și vieții oamenilor”.
Secretarul de stat Raed Arafat a trimis vineri o informare către prefecturi, prin care anunță că cetățenii nu mai pot fi ținuți în carantină sau izolare, după publicarea în Monitorul Oficial a deciziei CCR privind neconstituționalitatea unor măsuri împotriva pandemiei de coronavirus.
Un alt efect al deciziei Curții Constituționale este că primii pacienți cu Covid-19 s-au externat la cerere din spital.
ÎAutoritățile nu mai au nicio posibilitate de a-i opri, după publicarea motivării deciziei Curții Constituționale.
Premierul Ludovic Orban a anunțat un nou proiect de lege care va fi adoptat în ședință de guvern la începutul săptămânii viitoare.
Sursa: www.digi24.ro
- Mesaje de Crăciun 2025. Cele mai frumoase felicitări, mesaje și urări de Crăciun pentru familie, prieteni și colegi
Crăciunul este una dintre cele mai așteptate sărbători ale anului. Este și un moment minunat pentru a trimite mesaje, urări și felicitări celor dragi. Fie că sunt rude, fie că sunt colegi sau prieteni, vedeți mai jos o listă cu mesaje de Crăciun care să te inspire. E seara de Ajun, iar peste câteva ore … - Prefectul și subprefectul de Olt, puși sub control judiciar după ce au tras cu arma într-un poligon al Armatei
Prefectul judeţului Olt, Cosmin Florescu (PSD), şi subprefectul Ştefan Nicolae (PNL), au fost plasaţi de procurorii militari sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile, într-un dosar în care sunt acuzaţi de uz de armă fără drept şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor. Cei doi au fost audiaţi de procurori marţi noaptea, după … - Bulgaria blochează camioanele pe autostrăzi de la Crăciun până pe 4 ianuarie
Ministerul Afacerilor Externe informează românii despre restricții temporare de circulație în Bulgaria. În perioada 24 decembrie 2025 – 4 ianuarie 2026, autovehiculele de peste 12 tone vor avea acces limitat pe principalele autostrăzi din Bulgaria. Restricția se aplică pe întreaga lungime a autostrăzilor Trakia și Struma. De asemenea, este afectată secțiunea Sofia-Dermantsi a autostrăzii Hemus. … - Directorul TAROM și-a dat demisia
Costin Iordache, directorul general al companie TAROM, și dat demisia, vinerea trecută, a anunțat, miercuri, compania. La data de 19 decembrie 2025, Costin Iordache, directorul general al companie TAROM, și-a depus mandatul, din motive personale, după ce, alături de echipa sa executivă, a reușit să deruleze cea mai mare parte din acțiunile prevăzute în Planul … - Condiții de iarnă! Trenul București-Bacău, 73 de minute întârziere în Ajunul Crăciunului
Haos la Gara de Nord pe Ajunul Crăciunului, transmite Mediafax. Trenul IR 1657 pe ruta București Nord-Bacău a plecat cu 73 de minute întârziere. Călătorii care se îndreaptă spre casă pentru sărbători au fost nevoiți să aștepte peste o oră în gară. Trenul care trebuia să plece la ora 15:00 din București Nord a pornit …