Știrile 60m.RO

Cea mai mare parte a medicamentelor care se vând online sunt false. Avertisment din partea autorităților

Achizițiile de medicamente de pe internet vin cu un risc major, despre care autoritățile spun că este adesea ignorat. În lipsa unor controale eficiente și a unor reguli stricte aplicate în mediul online, o mare parte dintre produsele vândute pe site-uri nesigure pot fi falsificate, iar cumpărătorii nu au garanția că știu ce conțin, de fapt, acestea. Fenomenul este în creștere, pe măsură ce tot mai mulți oameni caută soluții rapide și mai ieftine pentru diverse probleme de sănătate.

Produsele „minune”, cele mai căutate și cele mai riscante

Medicamentele promovate agresiv pe internet, în special cele care promit slăbire rapidă sau rezultate spectaculoase, sunt printre cele mai cumpărate. Tocmai aceste produse sunt și cele mai frecvent falsificate la nivel global.

În încercarea de a trage un semnal de alarmă, Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România a lansat o campanie de informare prin platforma medicamentesigure.ro, unde explică riscurile la care se expun cumpărătorii.

„Oricâte site-uri am încerca să închidem și oricâte amenzi am încerca să aplicăm, ritmul în care acestea pot apărea este unul accelerat. Siguranța începe cu alegerea corectă a locului de unde cumperi și se face numai din farmacii autorizate. Orice altceva este aproape imposibil de controlat”, a declarat Răzvan Prisada, președintele ANMDMR.

Autoritățile recunosc: legislația actuală nu ajută suficient

Combaterea acestui fenomen este complicată și de cadrul legal existent. Reprezentanții poliției spun că legislația nu este adaptată pe deplin la realitatea pieței online, iar sancționarea celor implicați este dificilă.

„Din punct de vedere al infracțiunilor avem în Codul penal două infracțiuni, art. 357 și 358, însă ele se referă în special la alte produse, iar medicamentele sunt puse la alineate mai jos, în subsidiar”, a explicat comisar-șef de poliție Răzvan Marinică din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Economice din IGPR.

Soluția rămâne informarea consumatorilor

În lipsa unor instrumente legale mai eficiente, autoritățile spun că cea mai sigură metodă de protecție este informarea corectă a populației. Cumpărarea medicamentelor doar din surse autorizate rămâne principala recomandare.

În paralel, România încearcă să adopte și Convenția Medicrime, considerată singurul cadru juridic internațional dedicat luptei împotriva medicamentelor contrafăcute.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button