Știrile 60m.RO

Incident în Groenlanda cu un submarin american: Danemarca a trimis un elicopter de pe o navă de război

Comandamentul Arctic a anunţat, sâmbătă, că a evacuat un membru al echipajului unui submarin american, în largul Nuuk, capitala Groenlandiei, relatează AFP.

Comandamentul Arctic a evacuat în această după-amiază un membru al echipajului unui submarin american”, a indicat pe reţelele sociale organismul însărcinat cu supravegherea şi protejarea suveranităţii Regatului Danemarcei în Arctica, scrie news.ro.

De ce a intervenit elicopterul

Potrivit comunicatului, „un membru al echipajului avea nevoie de îngrijiri medicale de urgenţă” şi a fost transportat la spitalul din Nuuk. Evacuarea a fost efectuată de un „elicopter trimis de pe nava de inspecţie Vaedderen”, o fregată daneză staţionată în Nuuk şi care efectuează misiuni de supraveghere între Groenlanda şi Insulele Feroe, două teritorii autonome ale Danemarcei.

Imaginile publicate online arată coada unui submarin ieşind la suprafaţă în ceea ce pare a fi golful Nuuk.

SUA vor insula

Washingtonul afirmă în mod regulat că controlul Groenlandei este esenţial pentru securitatea Statelor Unite şi acuză Danemarca şi europenii că nu protejează suficient această zonă strategică împotriva ambiţiilor Rusiei şi Chinei.

Donald Trump a renunţat însă la ameninţările sale după semnarea unui acord-cadru cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, menit să consolideze influenţa americană şi să deschidă calea pentru negocieri între Danemarca, Groenlanda şi Statele Unite.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button