Politică

Catastrofa Grindeanu, promovat: noul șef al Camerei Deputaților. Reforma cu 300 de parlamentari? Îngropată de cei care au cerut-o!

Românii au decis clar, printr-un referendum național, că vor un Parlament cu maximum 300 de aleși. Nu a fost o sugestie, nu o părere – a fost o decizie democratică, validată cu milioane de voturi. Ironia amară? Referendumul a fost organizat chiar la inițiativa clasei politice, care acum îl ignoră cu cinism.

În loc să pună în aplicare voința poporului, politicienii se premiază între ei. Sorin Grindeanu, autorul celebrei OUG 13 și simbolul eșecului din Transporturi, tocmai a fost uns președinte al Camerei Deputaților – a doua funcție în stat. O funcție de putere, oferită unui om care ar fi trebuit să dea explicații, nu să primească onoruri.

Promisiunea celor 300 de parlamentari s-a transformat într-o farsă sinistră. Avem astăzi un Parlament umflat, cu sute de sinecuri, cu 5 vicepremieri, zeci de miniștri, armate de consilieri și zero rușine. Reforma e moartă. Uitată. Îngropată chiar de cei care o invocau cu lacrimi de crocodil în campanii.

Grindeanu în fruntea Camerei Deputaților e dovada supremă că sistemul își bate joc de cetățeni cu zâmbetul pe buze. În loc de respect pentru votul oamenilor, avem sfidare. În loc de reformă, avem reciclare.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button