Politică

George Simion: Mâine voi merge la vot cu lumânarea în mână. Au ucis democrația din România. Johannis își bate joc de popor

Într-un live pe TikTok, George Simion a anunțat un protest simbolic împotriva deciziei CCR de anulare a alegerilor prezidențiale. „Mâine, la ora 13, voi merge la secția de vot unde sunt arondat, cu lumânarea în mână. Au ucis democrația din România!”, a declarat liderul AUR.

Simion l-a acuzat pe Klaus Johannis de dispreț față de popor și de orchestrarea unei situații care subminează drepturile cetățenilor. „Este o bătaie de joc! Românii merită să fie respectați, nu trădați!”, a spus acesta.

Protestul propus de Simion a atras atenția a mii de români, care i-au transmis mesaje de susținere în timpul transmisiunii live. Liderul AUR a făcut apel la solidaritate, afirmând că „poporul nu trebuie să accepte această injustiție în tăcere.”

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button