Protestele „vestelor galbene” s-au reluat la Paris. Poliţia a folosit gaze lacrimogene

Autorităţile franceze au desfăşurat un dispozitiv important de poliţişti la Paris, iar forţele de ordine au folosit gaze lacrimogene, sâmbătă, la revenirea mişcării de protest a “vestelor galbene”, relatează Reuters, citată de News.ro
Sute de manifestanţi s-au strâns în două pieţe din Paris pentru marşuri autorizate. Unul dintre marşuri a început fără incidente, însă celălalt a fost întârziat, după ce poliţiştii au folosit gaze lacrimogene pentru a-i dispersa pe protestatarii care părăsiseră traseul stabilit şi după ce unii manifestanţi au incendiat pubele şi o maşină. Până la ora locală 13.00, au fost reţinuţi 154 de manifestanţi.
Autorităţile au interzis protestele în centrul Parisului, inclusiv pe Champs-Elysees.
Mişcarea „vestelor galbene” a izbucnit la finalul anului 2018, din cauza creşterii taxelor, dar şi a unei legi a pensiilor. Francezii au ieşit în stradă în fiecare zi de sâmbătă, cu excepţia ultimelor luni, când nu au existat proteste din cauza restricţiilor cu privire la pandemia de coronavirus.
- SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului
Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului, au dezvăluit surse din interorul partidului AUR pentru 60MMEDIAGROUP.RO. Conform informațiilor noastre, Cabinetul propus de Adrian Veștea va trece de votul Plenului reunit al Parlamentului. SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului Înainte de startul ședinței de plen, surse din AUR ne-au declarat că … - Sibiul este sub ape în urma furtunilor devastatoare. Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate
Orașul Sibiu este la propriu sub ape, în urma frutunii devastatoare de luni după-amiază. Ploile torențiale au provocat inundații în mai multe zone ale municipiului, iar pompierii au fost solicitați să intervină în zeci de locații pentru evacuarea apei. Printre instituțiile afectate se numără sediile Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), Serviciului Român de Informații (SRI) … - Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni la ieșirea din sediul AUR că a promis AUR să introducă măsurile cerute de partidul în programul de guvernare. Veștea fusese convocat de George Simion la negocieri la sediul AUR pentru voturile necesare ca guvernul său să treacă. ”Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. … - Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală
Marian Neacșu (PSD), propus ministru de Interne și vicepremier în guvernul Veștea, a declarat că e de acord cu negocierea lui Adrian Veștea cu AUR și a spus că ”trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală”. ”E corect că dl Veștea discută cu AUR. E decizia lui și o respect”, a mai spus … - Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”
Sorin Cîmpeanu, propus pentru funcția de ministru al Apărării în Guvernul Veștea, a declarat luni seară, după întâlnirea de la sediul AUR, că discuția a fost una „constructivă” și că nu s-a discutat despre funcții. Sorin Cîmpeanu a fost alături de Veștea la sediul AUR Cîmpeanu l-a însoțit pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR, …




