UE a alocat peste 13 miliarde de euro în scopul combaterii efectelor pandemiei de Covid-19

Uniunea Europeană a alocat peste 13 miliarde de euro în scopul combaterii efectelor pandemiei de Covid-19. Banii au fost cheltuiți pentru achiziționarea de aparatură medicală, pentru sprijinirea economiei și pentru ajutorarea cetățenilor europeni.
Potrivit reprezentanților UE, încă de la începutul crizei, grație flexibilității introduse în cadrul politicii de coeziune, uniunea a mobilizat investiții în valoare de peste 13 miliarde euro în scopul combaterii efectelor pandemiei de coronavirus, prin intermediul Fondul european de dezvoltare regională (FEDR), al Fondului social european (FSE) și al Fondului de coeziune (FC). Fondurile UE au ajutat comunitățile naționale, regionale și locale să facă față impactului socio-economic negativ.
În total, 4,1 miliarde euro au fost redirecționate către sectorul medical pentru a achiziționa aparatura vitală și echipamentele individuale de protecție necesare pentru a salva vieți. Au fost mobilizate 8,4 miliarde euro sub formă de granturi și împrumuturi, dar și sub forma unei serii de instrumente financiare personalizate, pentru a sprijini economia și, în special, întreprinderile mici și mijlocii în vederea adaptării la criză. În fine, aproximativ 1,4 miliarde EUR au fost canalizate prin intermediul FSE pentru ajutarea cetățenilor și salvarea locurilor de muncă.
În scopul asigurării unui nivel maxim de transparență, Comisia a lansat o pagină web specială pe Platforma de date deschise privind coeziunea pentru a arăta modul în care politica de coeziune a UE sprijină statele membre pentru a face față crizei provocate de coronavirus. Platforma va fi actualizată zilnic și va afișa toate informațiile referitoare la modificările programului, precum și la modul de alocare și de investire a resurselor. Grație actualizării sistematice, platforma va oferi, pe zi ce trece, o imagine de ansamblu tot mai completă a situației.
„Politica de coeziune se află în centrul eforturilor de combatere a pandemiei de coronavirus și de asigurare a unei redresări rapide. Rezultatele bilanțului nostru arată că toate statele membre profită în prezent de Inițiativa pentru investiții ca reacție la coronavirus pentru a-și sprijini cetățenii, întreprinderile și sectorul sănătății. Începând de astăzi, aceste rezultate pozitive pot fi consultate de toată lumea, printr-un simplu clic, pe tabloul nostru de bord interactiv referitor la coronavirus”, a declarat comisarul pentru coeziune și reforme, Elisa Ferreira.
Citește continuarea articolului
- Angajata MAE care a falsificat state de plată timp de 15 ani a încheiat acord de recunoaștere cu DNA: ce pedeapsă a primit
O fostă funcționară din cadrul Ministerului Afacerilor Externe a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii DNA. Aceasta este acuzată că, timp de 15 ani, a falsificat state de plată și a virat sume cu titlu de salarii către ea însăși și către două persoane care nu erau angajate ale instituției. Prejudiciul cauzat … - Trădătorul Simion își linge rănile la București, la braț cu „măcelarul de la ICE”: O întâlnire halucinantă cu „Micul Napoleon” al frontierelor americane
Într-o încercare disperată de a-și resuscita imaginea politică și de a masca izolarea sa tot mai evidentă, liderul AUR a bifat o nouă mișcare de PR care frizează absurdul. Trădătorul George Simion își linge rănile pe plan intern căutând validare externă în cele mai controversate colțuri ale politicii americane. Zilele acestea, Simion s-a afișat în … - Cum s-a desfășurat ultima emisiune a lui Ciprian Ciucu la Denise Rifai. Glume, laude și momente de familiaritate între cei doi
Dosarul de corupție în care primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, este acuzat de procurorii DNA că ar fi beneficiat de servicii de promovare electorală și consultanță în schimbul sprijinirii unor demersuri administrative a adus în prim-plan și numele realizatoarei TV Denise Rifai. Între politicianul liberal, Ciprian Ciucu, și vedeta TV Denise Rifai a fost mereu o … - Ilie Sărăcie nu se dă dus de la Palatul Victoria: Crede că nu vom avea guvern până în toamnă
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat, la Digi24, că România riscă să rămână fără o formulă guvernamentală nouă până spre toamnă, în condițiile în care urmează vacanța parlamentară, iar actuala configurație fragmentată a Legislativului face extrem de dificilă strângerea unei majorități funcționale pentru învestirea unui nou executiv și pentru adoptarea rapidă a pachetelor de reformă. … - VIDEO: Explozie devastatoare la terminalul cheie de export de gaze al Qatarului. Sunt cel puțin 54 de răniți iar 18 persoane dunt dispărute
O explozie a sfâșiat aseară terminalul cheie de export de gaze naturale al Qatarului, în timp ce muncitorii încercau să reia operațiunile acolo după ce Iranul l-a bombardat în timpul războiului, provocând un incendiu care a rănit cel puțin 54 de persoane, alte 18 fiind încă dispărute câteva ore mai târziu. Efectele asupra piețelor 🚨🇶🇦 Video shows initial moments …




