Ungaria și România ajung la un acord privind libera circulație

Începând de miercuri, se renunţă la obligativitatea carantinei instituţionalizate pentru cetăţenii României şi ai Ungariei în cazul trecerii graniţei dintre cele două ţări, a anunţat, marţi după-amiaza, Péter Szijjártó, ministrul ungar al Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior, într-o postare video pe pagina sa de Facebook, citat de hirado.hu.
Péter Szijjártó a declarat că UDMR a cerut de mult timp guvernului ungar să încerce să ajungă la un acord cu guvernul României, astfel încât cetăţenii români şi maghiari să poată trece frontiera fără a fi obligaţi să intre în carantină instituţionalizată.
Acesta a explicat că negocierile au fost accelerate.
„Am reuşit să ajungem la un consens, în urma căruia, maghiarii şi românii vor putea trece graniţa dintre Ungaria şi România fără obligaţia de a intra în carantină instituţionalizată, începând de la miezul nopţii, adică de miercuri”, a spus Szijjártó.
În mesajul său video, Péter Szijjártó a mulţumit UDMR-lui şi preşedintelui Hunor Kelemen pentru faptul că au ţinut acest subiect pe ordinea de zi.
Premierul român, Ludovic Orban, a acuzat marți Ungaria că-i discriminează pe românii care-i tranzitează teritoriul în ceea ce privește libertatea de circulație.
„Din nou Ungaria a luat măsuri care sunt contrare Tratatului UE privind libertatea de ciculaţie. Am primit relatări personale, inclusiv de la oameni pe care îi cunosc personal, că nu li se permite tranzitul în Ungaria, că autorităţile maghiare au instituit iar nişte reguli de tranzitare de către persoanele fizice care călătoresc, nu în Ungaria. Înţeleg dacă vor pentru Ungaria, pentru cine se duce în Ungaria se instituie măsurile specifice de protecţie sanitară, cum şi noi am instituit. Din nou este afectată libertatea de circulaţie şi chiar mi se pare ciudat că principalele victime sunt cetăţenii români”, a spus Orban la începutul ședinței de guvern de marți.
Orban i-a cerut ministrului român de interne să-l contacteze pe omologul său ungar sau să sesizeze Comisia Europeană.
Premierul a dat exemplul unui tată care și-a însoțit fiica la examene, dar căruia nu i s-a permis să tranziteze Ungaria pentru că nu avea la el contractul de muncă în original, fără nicio legătură cu motivul tranzitării țării.
„(…) un tată care a vrut să-și ducă fata să-și dea examenele. Nu a fost lăsat tatăl să se ducă cu fata, pentru că i s-a cerut contract de muncă în original. Nu i s-a permit tranzitarea Ungariei în absența unui contract de muncă în original’, a spus Orban.
Orban a vorbit de măsuri care par a fi luate de Ungaria „cu dedicație” pentru România și a spus că acest aspect este „deranjant”.
„Noi am fost extrem de flexibili și extrem de deschiși. O mare parte dintre cetățenii români care se deplasează către țări din Europa, spre Austria, spre Germania, spre Franța, trec prin Ungaria. E a nu știu câta oară când ni se pun astfel de piedici izvorâte din acte administrative, care parcă sunt cu dedicație”, a mai afirmat Orban.
Premierul i-a cerut ministrului de interne să ia legătura cu omologul său de la Budapesta.
„Aici solicitarea mea este să inverveniți de urgență pe lângă omologul dumneavoastră maghiar și să formulați o solicitare fermă privitoare la libertatea de circulație (…) Deci, comunicați cu omologul maghiar și în cazul în care nu renunță la astfel de măsuri discriminatorii și contrare la nivel european, trebuie sesizată Comisia Europeană și acționat la nivel european”, a cerut Ludovic Orban.
Sursa: www.europalibera.org
- Locuitorii Capitalei, lăsați în întuneric: Sute de bucureșteni nu au energie electrică de trei zile, după vijelia de marți
Locuitorii din mai multe zone din Capitală, unele ultracentrale, precum Piața Romană, Primăverii, Dorobanți sau Dacia, au rămas fără curent de marți seară, când Bucureștiul a fost devastat de furtuni și ploi torențiale. „După furtuna din 30 iunie suntem fără curent electric în bd. Dacia 107”, a scris Mihaela N. Compania de electricitate nu răspunde … - Mai bine de jumătate dintre fântânile publice din Sectorul 2 sunt nefuncționale: „Apa nu îndeplinește criteriile de potabilitate”
În Sectorul 2, mai bine de jumătate dintre cele 24 de fântâni publice cu apă potabilă, administrate de Primărie, sunt nefuncționale, deoarece apa din foraje nu îndeplinește criteriile de potabilitate. În schimb, cișmelele branșate la rețeaua publică sunt funcționale, potrivit administrației locale. Informația apare într-un răspuns transmis redacției Buletin de București, după ce câțiva locuitori … - Suspiciune gravă de fraudă în sistemul de trasabilitate a animalelor: 75 de oi declarate ucise într-un focar din Tulcea au fost găsite vii în Cluj
Un caz de o gravitate deosebită, care ridică semne de întrebare asupra integrității sistemului național de trasabilitate a animalelor, a fost descoperit de inspectorii Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Potrivit instituției, 75 de ovine care figurau în Sistemul Național de Identificare și Înregistrare a Animalelor (SNIIA) ca fiind sacrificate într-un focar … - Leul pierde teren în fața euro. Cursul valutar anunțat de BNR pentru vineri
Moneda naţională s-a depreciat vineri în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 5,2374 lei, în creştere cu 0,15 bani (0,03%) faţă de cotaţia precedentă, de 5,2359 lei, potrivit Agerpres. Leul câștigă teren în faţa dolarului american Pe de altă parte, leul a câştigat teren în faţa dolarului american, care a … - Fraudă cu subiecte la BAC 2026. Detalii de la Parchet, care vorbește despre o rețea ce funcționează de câțiva ani
Cinci persoane sunt urmărite penal în ancheta privind fraudarea examenului de Bacalaureat 2026. Procurorii anunță că este vorba despre o rețea care funcționează din 2023 și descriu modul în care candidații la BAC primeau rezolvarea subiectelor. După perchezițiile făcute vineri în cinci județe (Alba, Arad, Bihor, Cluj și Sibiu), Parchetul Tribunalului Alba a anunțat, într-un comunicat de presă, …




