Instanța a stabilit că USR-ul lui Dan Barna a cheltuit ilegal banii proveniți din fonduri publice: contracte de închiriere fictive

Românilor li s-a promis un „alt fel de a face politică” , însă românii s-au ales exact cu același fel de a face politică, însă mai frumos îmbrăcați la costum, lupi mai tineri, mai flămânzi, dornici de afirmare în lupta cu antemergătorii.
USR a pierdut un proces cu Autoritatea Electorală Permanentă. Aceasta din urmă a confiscat partidului o sumă importantă de bani considerând că sursa acesteia a fost una ilegală.
Ce a făcut mai exact partidul condus de Dan Barna? A închiriat o parte din birouri către parlamentarii USR. Ar putea părea totul normal, dar nu este? Da, nu este deoarece în acest fel conducerea USR a disimilat o taxă pe care parlamentarii erau nevoiți să o plătească către partid. Aceeași Măria, adică PSD și PNL, cu USR exact aceeași mizeria. Mai țineți minte când PPDD cerea pe față taxă, cotizația obligatorie la parlamentari? USR se află exact în aceeași poziție.
Ca să mai scoată ceva bani din partid s-a inventat și un contract cu o agenție imobiliară care să le caute spațiul în care își desfășoară activitatea. Aproximativ 2 000 de euro a plătit conducerea USR pentru acest lucru, deși legea interzice efectuarea unei astfel de cheltuieli.
Dar acesta reprezintă doar unul din cazurile descoperite de către autoritatea statului. Cine știe ce alte contracte s-or mai fi încheiat pe lista de cheltuieli eligibile, banii ajungând în buzunarele cui trebuie.
În motivarea judecătorilor se arată cum Dan Barna și colegii săi „fără penali”, apărători ai justiției, au încălcat legea cu scopul de a obține subvenția parlamentarilor pentru birourile din teritoriu. Uniunea Salvați România a închiriat sediul din Aviatorilor de la o societate comercială, iar, ulterior, l-a subînchiriat parlamentarilor săi pentru a pune mâna ilegal pe subvenția primită de parlamentari pentru birourile din teritoriu.
- Mario Iorgulescu condamnat definitiv la 8 ani de închisoare
Mario Iorgulescu a reacționat după ce judecătorii l-au condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare, în cursul zilei de joi, 21 mai 2026, în dosarul accidentului mortal produs în 2019. Hotărârea este definitivă. Instanța a menținut pedeapsa rezultantă de 8 ani și 8 luni de închisoare, stabilită prin contopirea pedepsei de 7 ani pentru ucidere din culpă cu pedepsele de 2 ani pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe și 3 ani pentru complicitate la lipsire de libertate în mod ilegal, condamnare dintr-un alt dosar. Fiul șefului de la LPF și-a găsit cu greu cuvintele când … - Borfașii de la CCR, lasă poprul la mâna mafiei: Românii nu vor mai fi înștiințați individual în anumite dosare, vor trebui să caute pe site
Curtea Constituțională a României a adoptat o procedură specială pentru unele dintre cele mai numeroase și repetitive dosare aflate pe rolul instituției, într-o decizie care poate afecta direct mii de persoane implicate în procese privind pensii, amenzi, salarizare sau taxe judiciare. Hotărârea a fost publicată în Monitorul Oficial și prevede că, în anumite cauze, înștiințarea părților nu se va mai face individual, ci prin afișarea termenelor de judecată pe site-ul Curții Constituționale. CCR invocă „numărul mare al dosarelor” Curtea Constituțională explică măsura prin volumul foarte mare de dosare similare ajunse pe rolul instituției. Documentul vorbește explicit despre „numărul mare al … - Prăduială generalizată! Cum a ajuns o firmă cu 4 angajați să primească milioane de la RAR după o ‘urgență’ IT care putea fi evitată
Un raport al Corpul de Control al Ministerului Transporturilor realizat la Registrul Auto Român (RAR) scoate la iveală modul în care o firmă privată a devenit principalul beneficiar al unor contracte de milioane de lei atribuite în regim de urgență, după incidentul IT care a afectat Centrul de Date al instituției în noiembrie 2024. Potrivit documentului, intrat în posesia News.ro, auditorii susțin că situația de „extremă urgență” invocată de conducerea RAR a fost generată chiar de neîndeplinirea obligațiilor de mentenanță și analiză de risc asupra infrastructurii informatice. Incidentul IT care a deschis drumul contractelor de milioane Piesa centrală a anchetei este incidentul … - Furtuni, vijelii și ploi torențiale lovesc România la final de săptămână
Vremea devine instabilă în aproape toată țara la final de săptămână. Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică valabilă în intervalul 22 mai, ora 10 – 23 mai, ora 21, ce vizează fenomene de instabilitate atmosferică accentuată, cantități importante de precipitații și intensificări ale vântului. Potrivit meteorologilor, vineri, 22 mai, în sudul, estul și centrul țării se vor semnala perioade cu averse torențiale, descărcări electrice și vijelii. Fenomenele se vor extinde și sâmbătă, 23 mai, în special în sudul teritoriului. Izolat, vor fi condiții de grindină, iar în intervale scurte de timp cantitățile de apă pot ajunge la … - Cine sunt personajele la care AUR are datorii de milioane de lei
AUR, partidul condus de George Simion, mai are de înapoiat undeva la două milioane de lei din împrumuturi luate în mai 2025 de la patru persoane. Printre cei ce au împrumutat partidul se numără și Claudiu Palagi, om de afaceri care deține firma Austro Someș. Compania, care a fost fondată în 2003, a fost deținută în trecut majoritar și de Traian Larionesi, patronul Frasinul, firma care ar fi vizată de dosarul DNA în care sunt suspectați și președinții CJ Bistrița-Năsăud, Radu Moldovan, și șeful CJ Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu. Conform cuantumului postat de AUR pentru anul 2025, partidul a primit anul … - Dezastru de proporții epice! „Țeapa” Start-Up Nation: Ministrul Irineu Darău îngroapă mii de antreprenori în datorii și faliment!
Incredibil! O bătaie de joc la adresa a zeci de mii de români! În timp ce ministrul Irineu Darău iese public și se laudă cu zâmbetul pe buze că 16.000 de oameni au terminat cursurile Start-Up Nation, realitatea din culise este un adevărat măcel economic! Programul-fantomă s-a transformat într-o capcană letală pentru cei care au îndrăznit să viseze la o afacere în România. Iluzii expirate și prețuri explodate! Halucinant este că ministerul flutură lozinca „Start-Up Nation 2024”, dar noi suntem deja la jumătatea anului 2026! Timp de doi ani, românii au fost duși cu preșul și puși să aștepte o … - Atentat fără precedent la siguranța României! ONG-urile blochează Hidrocentrala Răstolița! Cine finanțează sabotarea țării?!
Halucinant! Dezvoltarea României este sugrumată din interior, cu binecuvântarea instanțelor! Înalta Curte a oprit definitiv lucrările la Hidrocentrala Răstolița, după o nouă ofensivă ticăloasă declanșată de asociațiile Declic și Bankwatch! Sub pretextul ipocrit al ecologiei și al salvării câtorva hectare de pădure, aceste organizații au reușit să paralizeze un proiect energetic strategic, condamnând țara noastră la vulnerabilitate, dependență și sărăcie! Sabotaj economic în formă continuată! Este un măcel la adresa independenței noastre! În timp ce întreaga Europă se zbate cu disperare pentru securitate energetică, în România, niște simple ONG-uri dictează oprirea motoarelor! Au blocat investiții uriașe, au anulat hotărâri de … - Penalul Vlad Voiculescu înjură PSD pe pagina de Facebook
Vlad Voiculescu, consilierul onorific al președintelui Nicușor Dan, a publicat pe Facebook o postare critică la adresa modului în care se poartă dezbaterea publică. Prima versiune a mesajului conținea și hashtagul obscen ”#M…PSD”, ulterior eliminat, potrivit istoricului editărilor. Vlad Voiculescu și-a editat postarea cu hashtag obscen la adresa PSD, într-un mesaj în care sugera că înjurăturile „se distribuie ușor”. În prima variantă a postării, publicată miercuri seară, Voiculescu a început mesajul cu hashtagurile ”#goBolo” și ”#M…PSD”, după care a scris că are ”senzația că am ajuns să nu mai avem răbdare pentru lucrurile care chiar contează”. În varianta editată, hashtagurile au fost … - Cum arată comuna din Giurgiu echipată cu 51 de camere video și 3 drone. Corupție generalizată la primărie
Primăria din Răsuceni, județul Giurgiu, o comună aflată la 65 de kilometri de București, a cheltuit peste 1 milion de lei, bani europeni, pentru camere de luat vederi și trei drone. Răsuceni este o comună din județul Giurgiu, cu aproximativ 2.000 de locuitori, împărțiți în patru sate: Răsuceni, Cucuruzu, Carapancea și Satu Nou. Comuna Răsuceni din județul Giurgiu este una dintre cele mai sărace din țară. Cu 2.144 de locuitori, comuna administrează satele Răsuceni, Carapancea, Satu Nou și Cucuruzu. Comuna Răsuceni este condusă din 2012 de primarul PNL Costel Spălatu. De altfel, zece din cei unsprezece consilieri locali ai comunei … - CFR Marfă a cerut intrarea în faliment. O altă companie feroviară o înlocuiește: „Am învățat lecțiile trecutului”
Operatorul de stat CFR Marfă a depus oficial cererea de intrare în faliment. Compania care înlocuiește CFR Marfă se numește Carpatica Feroviar, iar directorul ei a spus că numărul de angajați a trecut de 1.000. El promite că nu vor fi repetate greșelile trecutului și nu vor fi cheltuieli inutile. „Am intrat în pâine cum trebuie” Înființarea Carpatica Feroviar a fost aprobată de Guvern în toamna lui 2024, iar primii angajați au fost în aprilie 2025 (15 angajați, printre care și Daniel Apostolache, actual director al Carpatica și fost director la CFR Marfă). Angajările în număr mai mare au început la final …









