Sancţiune drastică pentru o companie farmaceutică

Consiliul Concurenței a sancționat compania GlaxoSmithKline SRL (GSK) cu 11,9 milioane lei pentru nerespectarea unora dintre angajamentele asumate, respectiv scoaterea de pe piață a produsului Seretide, fapt ce a determinat scoaterea lui de pe lista medicamentelor compensate de CNAS.
Consiliul Concurenței a încheiat, în 2017, o investigație privind un posibil abuz de poziție dominantă al GlaxoSmithKline SRL (GSK), după ce compania și-a asumat o serie de angajamente referitoare la medicamentele Avodart și Seretide, pentru a elimina îngrijorările de natură concurențială.
„Astfel, GSK era obligată sa furnizeze cele două medicamente pe piața din România timp de doi ani, în cantități care să acopere cererea pacienților, determinată pe baza datelor furnizate de surse independente. În urma monitorizării implementării angajamentelor, Consiliul Concurenței a constatat nerespectarea parțială a acestora, prin încetarea comercializării a trei forme ale produsului Seretide înainte de termenul prevăzut, de doi ani. Practic, prin acțiunile sale, GSK a determinat scoaterea acestor produse din lista de medicamente compensate a Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS)”, spun reprezentanții Consiliului Concurenței într-un comunicat de presă transmis, marți, MEDIAFAX.
Practic, angajamentele asumate de GSK asigurau implementarea efectivă a reglementărilor în domeniu, care prevăd că un producător trebuie să aprovizioneze, cu precădere, piața națională, constituind o garanție suplimentară a faptului că pacienții români au acces la medicamentele relevante.
„Formularea de angajamente este o iniţiativă a companiilor implicate într-o investigație şi orice modificare ulterioară a acestora sau a modului de implementare se face doar în urma unei decizii a autorităţii de concurenţă. Astfel, încălcarea obligațiilor asumate reprezintă o faptă gravă, fiind pus sub semnul întrebării obiectivul urmărit, respectiv restabilirea mediului concurenţial” a declarat Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței.
Seretide este un medicament utilizat în tratamentul astmului bronșic și al bolii pulmonare obstructive cronice.
Decizia autorității de concurență de a sancționa compania cu 11,9 milioane de lei poate fi atacată la Curtea de Apel București.
Sursa: www.capital.ro
- Zelenski cere urgent rachete Patriot și anunță un răspuns cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei: „Ucraina este pregătită să cumpere armamentul”
Volodimir Zelenski cere partenerilor occidentali, în special Statelor Unite, noi rachete pentru sistemele Patriot, după unul dintre recentele atacuri masive lansate de Rusia. Președintele Ucrainei susține că apărarea antiaeriană a reușit să intercepteze aproximativ 90% dintre rachetele de croazieră folosite de ruși, însă situația este mult mai dificilă în cazul rachetelor balistice. Liderul de la Kiev subliniază că Ucraina nu solicită … - Isterie în Timișoara după anunțul cusut cu ață albă al ISU Banat legat de mirosul de fum din Serbia: Miroase a cauciuc ars. Garda de Mediu nu poate face nimic
Pagina de Facebook a ISU Timiș e luată cu asalt de timișoreni care se plâng că în oraș și în localitățile limitrofe miroase a ars. Mirosul e așa puternic încât intră chiar și prin geamurile închise. Coșmarul a început de ieri dimineață, în jurul orei 9. ISU Banat a anunțat că face verificări în zonele din care … - Deținutul evadat, de negăsit de 48 de ore. Ar fi spus că merge acasă să-i facă rău concubinei. Mesajul femeii pentru fugar
O amplă operațiune de căutare este în desfășurare în Maramureș, unde un deținut de 28 de ani, evadat de la un punct de lucru exterior, nu a fost găsit nici după aproape 48 de ore. Sute de oameni participă la căutări, iar autoritățile folosesc inclusiv drone cu termoviziune. Situația este cu atât mai tensionată cu cât colegii de cameră ai fugarului … - Silvia Uscov: Cum sunt manipulați oamenii inteligenți. Cazul Georgescu
Una dintre cele mai persistente iluzii pe care le avem despre noi înșine este aceea că inteligența ne protejează împotriva manipulării. Suntem tentați să credem că propaganda, dezinformarea și tehnicile de influență funcționează în special asupra oamenilor slab informați, lipsiți de educație sau incapabili să gândească critic, în timp ce o persoană inteligentă, educată și … - Miracolul financiar de la Oradea: Cum a renăscut imperiul lui Beneamin Rus sub pixul lui Ilie Bolojan. Sacoșele Selina și ascensiunea în fruntea PNL și a țării
În peisajul complex și adesea tulbure al afacerilor cu statul din România, puține povești de supraviețuire și renaștere corporativă sunt la fel de spectaculoase, dar și la fel de pline de semne de întrebare, precum cea a grupului de firme controlat de omul de afaceri Beneamin Rus. O analiză atentă a evoluției financiare, a parcursului …




