Legea pentru înființarea „DNA-ului pădurilor”, neconstituțională

Înființarea Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Mediu, supranumită „DNA-ul pădurilor”, a fost declarată neconstituțională cu unanimitate de voturi de către CCR.
Obiecția de neconstituționalitate a fost formulată de Guvernul Orban pe 15 iulie, printre critici numărându-se faptul că legea nu respectă prevederile constituționale legate de sursa de finanțare și că încalcă prevederile Constituției privind claritatea și previzibilitatea legii.
Actul normativ fusese adoptat de Parlament în luna iunie aproape cu unanimitate de voturi la inițiativa USR.
Potrivit legii, DIIM ar fi urmat să se ocupe, așa cum îi spune și numele, de infracțiunile împotriva mediului înconjurător, în special de tăierile ilegale de păduri. Investigațiile ar fi fost derulate de 295 de procurori și 290 de agenți de poliție judiciară.
Parlamentarii USR, inițiatorii legii, au argumentat că în România se face prea puţin pentru a stopa criminalitatea împotriva mediului înconjurător.
„Miza sunt sute de milioane, chiar peste un miliard de euro în fiecare an, bani care ajung în buzunarele infractorilor, care nu au niciun scrupul să profite după urma distrugerii mediului, a distrugerii sănătăţii oamenilor, recurgând chiar la crimă împotriva celor care îşi fac datoria şi apără pădurile, apele şi aerul României”, declara senatorul Mihai Goțiu în timpul dezbaterilor.
Cei de la USR au mai subliniat că, anual, dispar peste 20 milioane de metri cubi de lemn din țara noastră, volumul recoltat fără acte din păduri dublându-se între 2014 și 2018, dar numărul dosarelor penale legate de aceste infracțiuni trimise în instanță s-a redus cu aproape 50% între 2016 și 2019.
- Se porneşte centrala pe cărbune de la Paroşeni, în urma deziciilor imbecile de la București
Secretarul de stat Pavel Niţulescu din Ministerul Energiei a declarat marţi, la Ploieşti, că energia pe care o producea centrala de la Brazi, oprită din cauza crizei apei de la Paltinu, va fi suplimentată din alte surse, urmând să fie pornite centrala de la Paroşeni şi încă un grup la CEO Oltenia, transmite Agerpres. „În … - Ciucu se sfâșie din nou cu Drulă: E disperat!
Tensiunile dintre Ciucu și Drulă, candidați pentru PMB, au degenerat. Cea mai recentă reacție a venit din partea candidatului PNL. Primarul sectorului 6 l-a numit pe Drulă „disperat” și a transmis că dialogul dintre cei doi s-a închis. Ciucu îl ridiculizează pe USR-ist, pentru că „locul 1” nu are cum să se retragă pentru „locul … - Ana Ciceală, anunț cu 5 zile înainte de alegerile pentru Primăria Capitalei. „Noi suntem atacați”
Ana Ciceală, candidata din partea SENS la Primăria Capitalei, a declarat marți, 2 decembrie, că nu se retrage din cursa pentru București, ea afirmând că nu poate să-i lase pe oameni fără reprezentare, pentru cineva din vechea clasă politică cu care nu are nimic de-a face. Ea a mai afirmat că sunt atacați cu retragerile … - VIDEO: Ilie Bolojan fuge de întrebările presei, protejat de patru SPP-iști
Ilie Bolojan continuă să-i sfideze pe români, refuzând să răspundă presei care transmite nemulțumirile celor loviți de legile austerității. La intrarea în Parlament, Bolojan a fost huiduit de angajați, iar oamenii revoltați îi cer în continuare demisia. Dacă la precedenta prezență în Parlament a premierului s-a iscat un uriaș scandal legat de intervenția brutală a … - De ce nu trebuie votat PNL la Capitală: liberalii lui Ilie Bolojan aduc doar sărăcie și batjocură la adresa cetățeanului
PNL vine din nou în fața bucureștenilor cu promisiuni reciclate și cu aceeași garnitură de politicieni care nu au demonstrat nimic în ultimii ani. Sub coordonarea lui Ilie Bolojan, partidul a devenit un laborator de experimente administrative făcute pe spatele oamenilor, cu tăieri brutale, taxe mărite și dispreț deschis față de nevoile cetățeanului obișnuit. În …