Mai multe cadre medicale de la Spitalul Judeţean Arad, infectate cu coronavirus la revenirea din concediu

Şase medici, 12 asistenţi medicali şi patru infirmiere de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Arad au fost depistaţi ca infectaţi cu SARS-CoV-2, în ultimele zile, ei fiind testaţi la revenirea din concediu sau după câteva zile libere de care au beneficiat.
Purtătorul de cuvânt al spitalului, Simina Roz, a declarat marţi că infectările în rândul cadrelor medicale ale spitalului au fost descoperite la testele de rutină care se fac tuturor angajaţilor la revenirea în activitate.
„Majoritatea s-au îmbolnăvit în timpul concediului, în ţară sau străinătate. O parte dintre cadrele medicale infectate sunt internate, altele sunt acasă sub observaţie”, a precizat Simina Roz.
Conducerea spitalului a decis, la jumătatea lunii iulie, ca toţi angajaţii care revin din concediul de odihnă, concediul medical sau după cel puţin patru zile libere plătite să fie testaţi pentru noul coronavirus înainte să îşi reia activitatea. Primele trei îmbolnăviri au fost descoperite în urmă cu o săptămână, fiind vorba despre trei medici.
- Câte desemnări de premier mai poate face Nicușor Dan
După ce Parlamentul a respins luni și Guvernul propus de Adrian Veștea, România a ajuns din nou de unde a plecat. Prin urmare, Ilie Bolojan va continua să conducă interimar Executivul, chiar dacă cabinetul său a fost demis prin moțiune de cenzură încă din data de 5 mai. Cât timp se poate menține interimatul? În timp ce pentru … - Consilierul Ion Enache, pudelul lui George Tuță, făcut praf de locuitorii Sectorului 1: Cel mai infect sector și cea mai proastă conducere
Consilierul local PNL Ion Enache a fost criticat vehement în ultimele zile de locuitorii Sectorului 1, după ce a încercat să se laude pe rețelele sociale cu o plimbare prin sector, prezentată drept preocupare pentru problemele oamenilor. Reacțiile cetățenilor au fost însă extrem de dure, mulți acuzându-l de ipocrizie, promisiuni fără acoperire și lipsă totală … - Frații Dedeman preiau Carrefour. Consiliul Concurenţei a aprobat tranzacția
Consiliul Concurenţei anunţă că a autorizat tranzacţia prin care Pavăl Holding intenţionează să preia grupul Carrefour în România, respectiv Carrefour România S.A., Supeco Investment S.R.L., Bringo Magazin S.R.L. şi Columbus Active S.R.L. Ce spune Consiliul Concurenței Autoritatea de concurenţă a analizat, cu toate că activităţile celor două grupuri implicate în tranzacţie nu se suprapun, posibilele efecte ale operaţiunii atât pe … - Aderarea Republicii Moldova la UE va fi decuplată de cea a Ucrainei. La Bruxelles se pregătește terenul
Uniunea Europeană a creat premisele pentru separarea procesului de aderare al Republicii Moldova de cel al Ucrainei, după ce ambele candidate au depășit veto-ul de doi ani al Ungariei și au deschis primul cluster de negocieri. Cele două țări au fost asociate informal încă din primele zile ale războiului Rusiei împotriva Ucrainei, care a declanșat cererile succesive … - Baronul Hubert Thuma, ratatul de la CJ Ilfov care s-a făcut de râs la votul pentru cabinetul Veștea
Ceea ce trebuia să fie o demonstrație de forță politică și de influență la nivel înalt s-a transformat într-un fiasco monumental pentru Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov. Încercând să pozeze în marele sforar al Partidului Național Liberal și în garantul noului guvern, Thuma a înregistrat o înfrângere absolut umilitoare la votul din Parlament pentru …




